Galler’de eski bir mağazanın altında Orta Çağ’dan kalma 240’tan fazla iskelet bulundu

Haverfordwest

bir saat ilkin

Galler’e bağlı Haverfordwest nahiyesinde, bir Orta Çağ manastırının kalıntıları üstünde çalışan arkeologlar 240’tan fazla insan iskeleti buldu.

İnsan kemikleri, 2013’te kapanan Ocky White adlı asırlık mağazanın altındaki kazılarda bulundu.

Mağazanın altındaki kalıntıların 1256 senesinde Dominikli keşişler tarafınca kurulan St. Savior Manastırı’na ilişik olduğu tahmin ediliyor.

Dyfed Arkeoloji Vakfı’ndan kazı alanı sorumlusu Andrew Shobbrook, yatakhaneler, yazıhaneler, ahırlar ve bir reviri olan manastırın karmaşa bir yapı bulunduğunu belirterek “Burası gömülmek için fazlaca prestijli bir yer. En zenginlerden basit insanlara kadar değişik insanların mezarları var” dedi.

Haverfordwest

Arkeologlar mezarlığın 18’inci yüzyılın başına kadar kullanılmış olabileceğini söylüyor.

Bulunan iskeletlerin ortalama yarısı ufaklıklara ilişik. Uzmanlar bunun o dönemki yüksek çocuk ölümü oranıyla uyumlu bulunduğunu belirtiyor.

Kemiklerin uzmanlar tarafınca incelendikten sonrasında yakınlardaki bir mezarlığa tekrardan gömüleeği kaydediliyor.

Andrew Shobbrook, bazı kafataslarında yara izi olduğuna dikkat çekerek bu kişilerin bir muharebede okla ya da saçmayla vurulmuş olabileceğini beyan etti.

Haverfordwest

Bir teoriye gore, bu kişiler Galler Prensi unvanını taşıyan son Gallerli Owain Glyndwr liderliğindeki bir saldırıda yaşamını yitirdi.

O dönemde Galler ve Fransız güçleri İngilizlerin Galler’i işgaline karşı aynı saflarda savaşmıştı. Shabbrook, “Kasabanın 1405’te Owain Glyndwr tarafınca kuşatıldığını biliyoruz. Bu kişiler bu saldırının kurbanı olabilirler” dedi.

Manastırdaki buluntular, şimdi kullanılmayan bir dükkanda muhafaza ediliyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy