Filistin’den İsrail’e suçlama: Yeraltı sularını ele geçirdi

Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye, Filistin tarafınca Yaşam, Kalkınma ve Sulh için Arap Suyu Güvenliği sloganıyla düzenlenen 4. Arap Su Konferansı öncesinde düzenlemiş olduğu basın toplantısında açıklamalarda bulunmuş oldu.

Muhammed İştiyye, “İsrail, Filistin’in 800 milyon metreküplük suyunun 600 milyon metreküpünü çalarak bunu şehirlerine ve yerleşim yerlerine yönlendiriyor” dedi.

Bir İsraillinin günde averaj 430 litre su tükettiğini ileri devam eden İştiyye, bir Filistinlinin yalnızca 72 litre su tükettiğini, bunun dünya averajı olan 120 litreden fazlaca daha azca bulunduğunu kaydetti.

İştiyye, İsrail‘in 1967’den sonrasında, “Batı Şeria’da Filistin kuyularından daha derin su kuyuları kazmaya başladığını, bunun da yeraltı sularının çoğunu denetim etmesine ve kaynakların kurumasına yol açtığını” söylemiş oldu.

İştiyye, İsrail’in bu tür önlemlerinin Filistin‘deki tarımsal modelin dönüşümünü etkilediğini de sözlerine ekledi.

İsrail, İştiyye’nin iddialarına hemen hemen cevap vermedi.

Su, Filistinliler ve İsrailliler içinde 2014’ten beri durmuş olan sulh müzakerelerindeki en mühim konulardan biri olma özelliği taşıyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy