Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail’e baskı uygulanması çağrısında bulundu

Filistin Başkan Mahmud Abbas, CIA Müdür William Burns Ramallah’ta buluştu.

Görüşmede Abbas şunları söyledi: İsrailFilistinlilere yönelik saldırılar “Tehlikeli gelişmeler var” Konuyla ilgili bilgi verirken, İsrail’in tek taraflı eylemlerine son vermesi ve imzalanan anlaşmalara uyması için baskı yapılması gerektiğini söyledi.

Abbas, bölgedeki herkes için barış ve istikrarın sağlanması ve Filistin halkının bağımsız devletinin kurulması için uluslararası kararlar doğrultusunda siyasi sürecin yeniden başlatılması gerektiğini vurguladı.

Burns ve Abbas’ın görüşmesi, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Anthony Blinkenİsrail ve Filistin ziyaretinin 30-31 Ocak tarihlerinde yapılması planlanıyor.

26 Ocak’ta İsrail ordusu işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin mülteci kampına baskın düzenledi. Baskında 9 Filistinli öldü, çok sayıda Filistinli yaralandı. Bugün bir yaralının hayatını kaybetmesiyle, baskında ölenlerin sayısı 10’a yükseldi.

Cenin baskınının ardından düzenlenen baskının ardından Doğu Kudüs’te tansiyon yükseldi ve 27 Ocak’ta yasadışı bir Yahudi yerleşim yerine düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Dün, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir yakınlarındaki Silvan mahallesinde silahlı saldırıda biri ağır iki İsrailli yaralandı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy