Ev sahibi olmak isterken dert sahibi oldular; Aynı daireyi 7 kişiye sattılar!

Sincan ilçesine bağlı Alcı Mahallesi’ndeki bir kooperatiften, son 4 yıl içinde değişik tarihlerde ev alan ortalama 150 şahıs, evlerinin bu süreçte başkalarına da satıldığını öğrendi.

Dolandırıldıklarını söyleyen yurttaşlar, birleşke yetkililerinin mağduriyetlerini gidermediği için savcılığa giderek kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Yurttaşlar, inşaat önünde basın açıklaması yapmış olup yetkililerden çözüm istedi.

“AYNI EVİ BİRDEN ÇOK KİŞİYE SATIYORLAR”(*7*)

Kooperatiften 2 ev satın alan Rıza Itina, şunları söylemiş oldu;

“Evi aldım ve benden 1 hafta ilkin aynı evi başka birine sattığını öğrendim. Ben satın aldıktan 1 hafta sonrasında ise başka birine satılmış. Aynı daireler, birleşke başkanın imzasıyla değişik kişilere satılmış. Bir dairenin birden fazla sahibi var. Mağduriyetimizin giderilmesi adına birleşke başkanı ile görüşüyoruz. Ev satışlarında hataların bulunduğunu kabul ediyor. ‘Paraları ödeyeceğim’ diyor; sadece şu ana kadar bir ödeme yapmadı. Burada bir mağduriyet ve dolandırıcılık söz mevzusu. Şu sebeple tüm bu evlerin satışı birleşke başkanının imzası ile gerçekleşiyor. Buradaki evleri noter vesilesiyle satıyorlar. Notere gidip bu mevzuyu sorduğumuzda da burada bir satışın olmadığını bir tek onaylama işlemi yapıldığını söylüyorlar. Adamlar da buradaki açığı görerek aynı evi birden oldukca kişiye satıyorlar.”

“7 KİŞİYE DAHA SATILDIĞINI ÖĞRENDİM”(*7*)

20 Nisan 2022’de aracını satarak takas yöntemiyle kooperatiften ev alan Arda Çirkin, şu ifadeleri kullandı;

“Evimi satın aldıktan ortalama 2 hafta sonrasında, satın aldığım evimin bir web sitesinde satışa çıkarıldığını gördüm. Benim satın aldığım kişiden değişik bir şahıs satıyordu evi. Aradım kendisini sadece ulaşamadım. Satın almış olduğum daireyi 5 ay sonrasında başka birine satmışlar. Bunu öğrendikten sonrasında birleşke başkanına ulaşmaya çalıştım. Hiçbir şekilde telefonlarıma yanıt vermedi. Son olarak 2 ay ilkin görüştüğümde bana sorunların giderileceğini, mükerrer bir satışın olmadığını, öteki üyelerin çekilme ettiğini söylemiş oldu. Ortalama 1 ay ilkin mağdurlar olarak bir WhatsApp grubu kurduk. Almış olduğum evin 7 kişiye daha satıldığını öğrendim. Mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz.”

“SATIŞLAR DEVAM EDİYOR”(*7*)

Dairelerin satışını bir şebekenin gerçekleştirdiğini söyleyen Özgür Kaya da “Biz buradaki daireleri satmaya çalışan emlak danışmanlarını da burada mükerrer satışlar yapıldığı mevzusunda bilgilendirdik. Buna karşın satışlar devam ediyor. Bizlere evleri satanlar, telefonlarımızı açmıyor. Ulaşabilen arkadaşlarımızı da ‘haftaya salı vereceğim, bir öteki çarşamba size şu kadar para vereceğim’ diyerek kandırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy