‘Erkekler için tasarlanan futbol topları ve kramponlar kadın futbolunda sakatlık riski yaratıyor’

Kadın futbolcular seviniyor

Kaynak, Getty Images

19 Kasım 2022, 11:17 +03

Spor üstüne çalışan bilim adamları, bayanlar için futbol malzemesi üretilmemesinin sakatlık riski yarattığını söylüyor.

Bilhassa de futbol topu ve kramponların eksikliğinin altı çiziliyor.

Üst düzey sporcular içinde diz bağları sakatlığının kaygı verdiği kaydediliyor.

Kadın futbolundaki ilerlemelere rağmen, büyük ayakkabı üreticileri hemen hemen bayanlara daha uygun bir tasarım ortaya koymuş değil.

Ortaya konulmuş olan bir araştırma, ürünlerin büyük oranda adam futbolu için tasarlandığını ortaya koyuyor.

Stres kırıkları

Sports Engineering (Spor Mühendisliği) isminde dergide söz mevzusu araştırmayı yayımlayan, kadın anatomisine uygun araç-gereç üretilmesinin önemini altını çizdi.

Araştırmaya katkı verenler içinde, doktorlar, araştırmacıların yanı sıra, İngiltere ulusal ekip kaptanı Leah Williams da yer aldı.

Araştırmada bilhassa kramponların kadın ayağına nazaran olmadığı vurgulanıyor. Bayanların topuk ve ayak içi kıvrımlarındaki anatomik farka dikkat çekiliyor.

Erkekler için tasarlanan ayakkabıların, üst düzey kadın futbolcularda su toplama ve hatta stres kırıklarına yol açabildiği kaydediliyor.

Benzer şekilde, kramponlardaki çivilerin uzunluklarının da erkeklerden daha değişik şekilde koşan ve hareket eden bayanlara nazaran ayarlanmadığı belirtiliyor.

Spor sakatlıkları uzmanı St Mary’s Üniversitesi’nden Hekim Kat Okholm Kryger, bu durumun hanımefendilerin kramponlarının saha yüzeyine saplanması sonucu yarattığını ve dolayısıyla sakatlık riskini azalttığını söylüyor.

Çalışmada yer edinen Tottenham Hotspur kulüp doktoru Craig Rosenbloom, kadın futbolcularda ön çapraz bağ sakatlıklarının adamların “minimum iki katı” bulunduğunu kaydediyor. 

Rosenbloom bu durumun oyunculara ve onlara yatırım meydana getiren kulüplere büyük yük getirmiş olduğu tespitini de yapıyor.

Üst düzey adam futbolcular, bu tür sakatlıklardan yedi – sekiz ay civarında dönerken, kadın futbolcular da bu süre averaj 10 ay oluyor.

Rosenbloom, “Kadın futbol takımları genel olarak adam futbol takımlarından sayıca daha azca oluyor. Bu da sakatlıkların takıma daha büyük tesir yaratması anlamına geliyor” diyor.

Koyu renkli şortlar

Emek harcama bununla birlikte daha konforlu sporcu sütyenleri, şortları ve başörtülerinin tasarlanmasının lüzumlu bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

Manchester City şeklinde takımlar, regl dönemlerindeki hanımefendilerin akıntılarının görünür olması ihtimaline karşı koyu renkli şortlara geçiş yapmış oldu.

İngiliz Futbol Federasyonu (FA) gelecekteki formaların tasarlanmasında hanımefendilerin katkılarını bütünüyle desteklediklerini deklare etti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy