Erdoğan’dan Gülen çıkışı: ‘Bu adamı Biden saklıyor’

erdoğan

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’yi Gülen yapılanmasına destek vermekle suçlarken, Fethullah Gülen için ”Bu adamı Biden saklıyor” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi için gittiği Özbekistan’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şimal Kıbrıs’ın teşkilata gözlemci üye olarak katılmasını değerlendiren Erdoğan, ”KKTC’yi dünyaya tanıtma mevzusunda bir sarmal oluşturmalıyız. Bir devlet olarak tanınması için emek verme başlatmalıyız” dedi.

Gülen yapılanmasıyla mücadeleye değinen Erdoğan “Şu anda bunlara kim sahipleniyor? Başta Yunanistan. Kaçıp Yunanistan’a gidiyorlar, kaçıp Avrupa’ya gidiyorlar. Hep buralara kaçtılar; Almanya’da, Fransa’da, Hollanda’da, Danimarka’da, İngiltere’de, ABD’da yaşıyorlar. Ve bu adamı ABD saklıyor. Kim saklıyor? Biden saklıyor. Kendilerine Pensilvanya’da devasa bir kâşâne verdiler, orada bu adam yaşıyor. Bana terörün merkezi neresi diye sorarsanız; işte ben size şu anda bunu söylerim” diye konuştu.

Erdoğan, Ukraya’dan tahıl koridoru mevzusunda da “Orada süre tahdidi koymak bana bakılırsa yanlış olur. Biz kendilerine bu işi ne kadar uzun tutarlarsa o denli isabetli olacağını belirttik. Öte taraftan bana bakılırsa bizim daha oldukça bu işin sınırını iyi çizmemiz, bunun üstünde iyi çalışmamız lazım. Doğrusu Putin’in söylediği benzer biçimde, Afrika ülkeleri adıyla bu adım atılabilir. Şu sebeple şu anda yoksul fukara, acayip gureba hep Afrika vatanlarında. Afrika’yı bir tarafa koyup Avrupa’ya göndermek adil bir yaklaşım olmaz.” dedi.

‘F-16’larda pozitif yönde gelişmeler var’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’yle ilişkiler için de “F35 noktası bizi rahatsız etmekten oldukça aslına bakarsak ABD’yı rahatsız ediyor. Niye? Şu sebeple biz üzerimize düşeni yaptık. Ödemeler planında ödemelerimizi yaptık fakat bu yaptığımız ödemeler maalesef karşılığını bulmadı. Bunun üstüne F-16 talebimize ilişkin teknik emekler planlandığı şekilde devam ediyor. “Bu işi bu şekilde yürütelim, çözelim ve dosyayı da kapatmış olalım.” dedik. Bazen ABD tarafı, Müdafa Bakanım Hulusi Paşa’ya pozitif yönde, güzel şeyler söylüyor. Doğal şimdi bir seçim yaşadılar. Bu seçimle beraber, şu anda bazı pozitif yönde haberler gene geliyor ve bu pozitif yönde haberleri de hepimiz yakın takipte sürdürüyoruz. Temennim odur ki şu demek oluyor ki gelecek ay bazı müjdelerle dolu olsun ve F16 konusunu oldukça daha pozitif yönde istikamette geliştirelim” diye konuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu için “Diyor ki ‘varlık barışı dokuz kez yenilendi.’ 19 kez de yenilenir. Ülkeyi kim yönetiyorsa varlık barışının ömrünü uzatmak yada kısaltmak onun elindedir” diyen Erdoğan şöyleki devam etti.

“Şimdi bu varlık barışından gelen para nereden geldi diye gösteriyor; “Esrar, eroin, uyuşturucu kaçakçılığından” diyor. Hakaret etmiş olduğu bakanım çıktı ve kendisine ağır bir ifadeyle “sen bunu kanıtlama edemezsen namertsin” dedi. Hadi çık kanıtlama et. Var mı elinde bir delilin? Neye bakılırsa bunu söylüyorsun? Ya sen bu ülkenin evladı değil misin? Bu ülkenin evladı olarak bu ülkenin yönetimi, devleti iyi mi olur da uyuşturucu işi yapar diyebilirsin. Bir belge var ise çıkar belgeni göster. Elinde bir belge yoksa iyi mi oluyor da kalkıp Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne “uyuşturucu kaçakçılığı yaparak bütçesini dengeliyor” dersin. ”

‘İtalya’da üretiliyor diyecek kadar ahlaksızlar’

TOGG otomobillerine değinen CumhurbaşkanıHer şeyden ilkin Togg fabrikasındaki üretim bütünüyle robotik. Araçların bütünü o robotik sistemle üretiliyor. O gün biz bu tarz şeyleri gördük. Ben de eşimle fabrikaya girene kadar vakası oldukça daha değişik tahayyül ediyordum fakat girdikten sonrasında oldukça daha değişik yaşamaya başladım. Doğal bunlar ne demeye başladılar? “Bunlar İtalya’da üretiliyor” dediler. Doğrusu bu kadar da ahlaksızlar.” diye konuştu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy