Erdoğan’dan Esad’la görüşme sorusuna yanıt: Haziran seçiminden sonra sil baştan yapabiliriz

erdoğan

Kaynak, Getty Images

17 Kasım 2022, 12:59 +03

Güncelleme 56 dakika ilkin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’daki G-20 Zirvesi sonrasi Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüşme ihtimali ve Türkiye’nin Suriye ile Mısır’la ilişkileri hakkında bir soruya, “Siyasette sonsuz olarak dargınlık, kırgınlık, küslük olmaz. Vakti, zamanı geldiği anda oturur, değerlendirir, ona gore de bir yenilemeyi yapabilirsiniz” yanıtını verdi.

Erdoğan sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Şu anda Türkiye olarak bu mevzularda sıkıntılı olduğumuz ülkelerle ilişkileri tekrardan ele alabiliriz.

“Hele hele Haziran seçiminden sonra bir sil baştan yapabiliriz. Ve buna gore de yolumuza inşallah o şekilde devam edebiliriz.”

G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Joe Biden’la Tahıl Koridoru Anlaşması üstüne konuştuklarını söyleyen Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus tahılını ücretsiz bir şekilde Afrika ülkelerine göndermek istediğini, bu mevzuda bir mutabakata vardıklarını söylemiş oldu. Erdoğan, “İnşallah bu buğdayın gelip bizde una çevrilmesi ve bu şekilde gönderilmesi onları da ciddi manada rahatlatacaktır” dedi.

Erdoğan-Biden görüşmesi

Kaynak, Getty Images

Erdoğan, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının peşinden karşıcılık partilerinin devleti suçladığını söyleyen ve bu konudaki görüşlerini soran bir gazeteciye “Bunlar PKK’nın parlamentodaki uzantısıyla aslına bakarsanız birlikte hareket etmiyorlar mı?” diye cevap verdi.

Erdoğan, “Bu karşıcılık, teröristlerle kol kola Ankara’dan İstanbul’a yürüyen muhalefettir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırının yaklaşan seçimlerle bağlantılı olabileceği düşüncesinin “terör örgütünün yaymaya çalmış olduğu korku senaristliğinin bir parçası” bulunduğunu, hiçbir provokasyona “ayakkabı bırakmayacaklarını” söylemiş oldu.

Rusya ve ABD’nin danışma yöneticilerinin Ankara’daki buluşması hakkında da data veren Erdoğan, “Rusya’nın ve ABD’nın burada nükleer silaha müracaat edip etmeyeceği mevzusunda İstihbarat Başkanımdan aldığım data, şu an itibarıyla her iki tarafın da nükleer silahla ilgili herhangi bir teşebbüsünün olmayacağı istikametinde. Ikimiz de doğal yakın markajda tutalım, sık sık bir araya gelmelerini sağlayalım istiyoruz. Tanrı göstermesin; bu yeni bir dünya savaşına neden olur. Buna da fırsat vermeyelim” diye konuştu.

” ‘Emmanuel, bazı yerlerde bana sataşıyorsun’ dedim”

macron ve erdoğan

Kaynak, Getty Images

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmelerinde, Macron’un Türkiye’ye Afrika’da elkoyuculuk suçlamalarının gündeme gelip gelmediği sorusuna ise şöyleki cevap verdi:

“Her mevzuyu, her yerde gündeme getirmek o mevzunun ciddiyetini ortadan kaldırır. Ben ona yalnız dedim ki ‘Emmanuel, bazı yerlerde bana sataşıyorsun, daha ilkin de konuştuk. Sen dedin ki ‘Hanımlar oldukça iyi anlaşıyor fakat biz anlaşamıyoruz.’ ‘Yok, yok anlaşıyoruz, bugün burada oldukça görüşmelerimiz oldu’ dedi. ‘Bundan sonra da bu bu şekilde devam etsin. Herhangi bir sıkıntıya fırsat vermeyelim’ dedim.

Fransa ve İtalya ile ortak hava müdafa sistemi geliştirme planlarının ilerlediğini ve teknik bazı problemler kaldığını söyleyen Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüşmesinde de müdafa endüstri ve enerji alanlarında ortaklık ve Libya konularının gündeme geldiğini, Meloni’yi Türkiye’ye çağrı ettiğini söylemiş oldu.

Erdoğan'ın Meloni ile ilk görüşmesi Endonezya'da gerçekleşti

Kaynak, Getty Images

Erdoğan ek olarak G-20’ye ev sahipliği meydana getiren Endonezya ile müdafa ve teknoloji sektörlerinin de içinde bulunmuş olduğu beş alanda ortaklık anlaşması imzalandığını söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy