Enkaz altındaki depremzedeleri Belçikalı kuruluşun eğittiği sıçanlar bulacak

fare

Kaynak, APOPO

4 saat ilkin

Yusuf Özkan / Lahey

Belçikalı sivil cemiyet kuruluşu APOPO, zelzele sonrası yıkıntı altındaki kişileri bulmaları için sıçanları eğitiyor.

Yüksek teknoloji ile donatılmış sırt çantaları ile donatılan hayvanlar, girilmesi zor alanlarda canlı olup olmadığını anında bildirecek.

Ortalama 10 yıldan bu yana kara mayınlarını ve tüberkülozu saptamak için köpekleri ve fareleri eğiten Belçikalı kurum, şimdi de sıçanların, zelzele ve benzeri felaketlerin kurbanlarını bulması için çalışmalara başladı.

Belçika medyasında yer edinen habere gore, sıçanlara yüksek teknoloji ile donatılmış bir yelek giydirilecek.

Enkaz altına salınan hayvanlar, burada kurbanı bulduktan sonrasında yeleklerinde bulunan, sinyali etkinleştirici düğmeyi açacak.

Ondan sonra dışarı çıkan sıçanlar, yiyeceklerle ödüllendirilecek.

APOPO, sıçanların taşıyacağı teknolojik cihazlar için Hollanda’daki Eindhoven Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa iş yapmış oldu.

Mühendis Sander Verdiesen tarafınca video kamera, mikrofon ve seyirci içeren bir tür yelek geliştirildi. 

Proje,  İskoç bilim insanı Donna Kean, başkanlığındaki bir ekip tarafınca yürütülüyor.

Kean, hayvanların eğitimine  hemen hemen yeni başlamış olsa da sonuçların ümit verici olacağını söylüyor

Sırt çantaları ve eğitimin, fareleri arama ve kurtarma için inanılmaz derecede yararlı hale getirdiğini belirten Kean, “Sıçanlar naturel olarak meraklı ve maceracı hayvanlardır. Bu da arama kurtarmanın en mühim iki yönüdür. Ek olarak ufak boyutları ve muhteşem koku alma duyuları sebebiyle hayvanlar, ufak ve sıkışık alanlarda insanları bulmak için fazlaca uygundur” diyor.

Belçikalı teşkilat, uzun süredir Doğu Afrika ülkesi Tanzanya’da kara mayınları ve tüberküloz hastalığını saptamak için köpekleri ve kemirgenleri eğitiyor.

Eğitilen hayvanlar yardımıyla Mozambik, Angola, Kamboçya, Tayland, Vietnam ve Laos’un da aralarında olduğu birçok ülkede 6 binden fazla kara mayını, ortalama 3 bin ufak tabanca ve cephane ile bin kadar bomba tespit edildi.

Mayın tespiti için kullanılan farelerin eğitimi 9 ay sürüyor. Doğumdan kısa bir süre sonrasında insanlarla iyi mi etkileşime gireceklerini öğrenen hayvanlar, sonrasında patlayıcıların kokusunu tanımak için eğitiliyor.

Ortalama 1 saat içinde 200 metrekare aşanı tarayabilen farelerin bulmuş olduğu mayınlar, uzmanlar tarafınca temizleniyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy