Emir Erkaya’dan sergi: Büyücü Eve Geliyor

İstanbul’da Sıraselviler Caddesi’nde bulunan Pilot Galeri’de Emir Erkaya’nın “Büyücü Eve Geliyor” isminde sergisi seyirciyle buluştu. Sanatçının galeri bünyesindeki ilk kişisel sergisi 17 Aralık’a kadar görülebilecek.

Erkaya, kendine özgü tarzıyla resimlerinde diğeri olmaya zorluk çeken “karakterlere” yer veriyor. Bunlardan kimisi evsiz, kimisi “cüce”, kimisi “queer” karakterler. Resimlere mevzu olan bu yüzlere Bölme ve Cihangir taraflarında denk gelmek de mümkün. Hatta Erkaya, tablolarında yer verdiği adlardan bazılarını da sergide ağırladı.

MASALSI HİKÂYELER

Bu karakterlerin bir araya gelmiş olduğu tablolarda masalsı hikâyeler ortaya çıkıyor. Sanatçı resimlerinde içinde yaşamış olduğu topluma dair sosyolojik incelemeler ve psiko-analizler de yapıyor. Bireyi, cinselliği, zamanı ve uygarlığı mevzu ediniyor. Sergi metninden alıntı yaparsak: “Dışarıdakilerin ve görmezden gelinenlerin yarattıkları belli belirsiz bir zamanı ve mekânı işgal eden ve bazısına nazaran ‘yabancı yeni dünya’ olarak tabir edilebilecek bu dünyanın resimleri, geleneğin haricinde kalmış seyirciye bir pencere açar.”

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy