Emekli olursam ne kadar maaş alırım?

Ocak ayında yapılacak zamlar sonucunda yeni emekli maaşı tutarları merak ediliyor. Ek olarak Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) da en fazlaca merak etmiş olduğu konuların başlangıcında ‘ihtimaller içinde emekli maaşı miktarı’ geliyor.

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) web sitesinde ‘Emekli olursam ne kadar maaş alırım’ uygulamasını erişime açtı. Yeni uygulamayla beraber emekli olunduğu vakit alınacak maaş miktarı kolayca görüntülenebiliyor.

EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Emekli maaşı hesaplaması, emek verme günü, prim ödemesi benzer biçimde pek fazlaca kritere bakılırsa değişim gösteriyor.

Toplumsal Güvenlik Kurumu da kendi sitesinde yer verdiği maaş ve emeklilik zamanı bilgileriyle beraber, kesinlik içermeden emekli olduğunuzda alacağınız maaşı belirtiyor.

EMEKLİ OLURSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM?

SGK tarafınca uygulamaya konan ‘Emekli olursam ne kadar maaş alırım’ ekranıyla beraber, EYT’li olmaya hak kazanacak kişiler maaşlarını hesaplayabiliyor.

4A EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sayfasına girilip, sayfada istenen bilgiler giriliyor;

T.C Kimlik numarası,

SSK Sicil Numarası,

Baba adı,

Nüfus il,

Doğum zamanı detayları.

‘Sorgula’ butonuna basınca emeklilik hesaplaması yapılabiliyor.

4B EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

uyg.sgk.gov.tr adresinde 4B emekli maaşı hesaplama sayfasına girilip, TC Kimlik numarası, kurum ve güvenlik kodu yazılınca emeklilik hesaplaması yapılabiliyor.

4C EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ sayfasına girince şu bilgiler isteniyor:

Doğum zamanı,

Cinsiyet,

4A emek verme süresi

Başlangıç ve bitiş zamanı.

Hizmet türünü seçtikten sonrasında altta bulunan hesapla butonuna basılıyor ve emeklilik hesaplaması yapılıyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy