Elon Musk, NYT’nin ‘Twitter’da hızla toplu işten çıkarmalara gidecek’ haberini yalanladı

elon musk

Kaynak, Reuters

31 Ekim 2022

Güncelleme 9 saat ilkin

Cuma günü Twitter’ı satın alan Elon Musk, New York Times gazetesinin, bazı şirket çalışanlarını hızla işten çıkarmayı düşündüğü yönündeki haberini yalanladı.

Musk, Cuma günü firmanın CEO’su Parag Agrawal, Mali İşler Direktörü Ned Segal, hukuk ve siyaset müdürü Vijaya Gadde’yi işten çıkarmıştı.

New York Times da hafta sonu, 1 Kasım’dan ilkin şirket genelinde toplu işten çıkarmalar olacağını yazdı.

Bu tarihte çalışanlara iş sözleşmelerinin mühim bir parçası olarak şirketteki hisse ödemelerinin verilmesi gerekiyor.

Twitter kullanıcıları da Musk yönetiminde neler olacağını tartışıyor.

Bazıları, nefret söylemi ya da dezenformasyon sebebiyle platformda yasaklanan, eski ABD Başkanı Donald Trump ya da müzisyen Kanye West benzer biçimde kullananların geri dönme ihtimalinden dolayı endişeli.

Musk geçtiğimiz hafta Twitter’ın nefret ve ayrımcılık için kullanılmasını istemediğini söylemişti.

Twitter’ın yeni sahibi, New York Times’ın haberini yalanladıktan sonrasında yapmış olduğu bir paylaşımla da dikkatleri üzerine çekti.

Gazetenin “Musk bir tweetinde yalan haber yayımlamakla tanınan bir gazetenin linkini paylaştı” şeklindeki başlığının ekran görüntüsünü, “Hayır, ben New York Times’ın bir linkini paylaşmadım” yazarak tweetledi.

Musk ek olarak takipçilerine kısa video uygulaması Vine’ın geri gelmesini isteyip istemediklerini de sordu.

Kullananların altı saniye uzunluğunda klip paylaşmasını elde eden ve 200 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Vine, 2012’de Twitter tarafınca satın alınmıştı.

Mavi tikli hesaplar ücretli mi olacak?

Musk ek olarak, “mavi tikli” hesapların doğrulama sürecinin yeniden gözden geçirildiğini deklare etti. Teknoloji siteleri bu hesaplardan aylık ücret alınmasının planladığını yazdı.

Musk, Pazar günü attığı tweetin arkasından mevzuyla ilgili detay vermemişti ve kurumsal bir duyuru yapılmamıştı.

Sadece teknoloji sitesi The Verge’e bakılırsa Musk, mavi tiki korumak isteyen hesaplardan aylık 20 dolar ücret talep edecek.

Twitter’ın ücretli abonelik servisi Twitter Blue’nun şu an aylık 4,99 dolar olan tutarının dörde katlanacağı ve hesap doğrulama işleminin de bu aboneliğe dahil edileceği açıklandı.

Twitter Blue uygulaması geçtiğimiz yaz başlatılmış, bu üyeliğe haiz olanlara tweet editleme benzer biçimde özellikler sunmuştu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy