Eber Gölü için kuraklık alarmı

Yurt genelinde olduğu şeklinde Afyonkarahisar’da da uzunca bir süre devam eden yağışsız hava sebebiyle bir oldukca göl ve gölette su seviyesi düştü. Suyun azaldığı yerlerinde başlangıcında gelen Eber Gölü’nde ise adeta kuraklık alarmı verildi.

Yağışsız geçen bir devrin peşinden su seviyesinin hızla düşmüş olduğu gölde kuş türleri başta olmak suretiyle bir oldukca canlı da yaşanmış olan kuraklıktan negatif etkilendi. 

Bölgede Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı olarak vazife icra eden alan kılavuzlarından Kadir Ateş, gezgin kafilelerinin dolaşmak için can attığı gölde son yıllarda kuraklık tehlikesinin baş gösterdiğini ve bu yüzden görsel güzelliğinde negatif etkilendiğini kaydetti.

Ateş, “Eber gölü 146 kilometrekarelik bir alana sahipken şuanda ortalama yüzde 80’lik bir su kaybı var. Gölün ortalama yüzde 20’si suya haiz. Mevsimsel kuraklıklara istinaden, tarımsal alanlarda da gölün suyunun kullanılması Eber Gölü’nün geleceğini karartmakta. Bu yıl ne yağmur ne de kar yağdı ve önümüzde ki sezonda da bu şekilde devam ederse tamamen kuruyacak şeklinde görünüyor” diye konuştu. 

‘ÇOĞU YERDE 1-2 KARIŞ SU VAR’

Gölün bir oldukca bölgesinde su seviyesinin ciddi anlamda düştüğünü vurgulayan Ateş açıklamasını şu şekilde sürdürdü: 

Eber Gölü’nde 146 kuş türü var, su da ve kara da yaşayan cinsten. Eskiden bu sayıyı görebilirken suyun çekilmesi, azlığı sebebiyle şuanda 30-35 tür kuş görmekteyiz. Bu zamanda dışarıdan göç hayvanlarının gelmesi gerekirken şuanda gelmiyor ve biz bunu suyun azlığına bağlamaktayız. Eber Gölü’ne uzaktan bakılmış olduğu süre su gözükmekte fakat bir çok yerinde 1-2 karış su var, en derin yerinde ise 1,5 metre su var.” 

Öte taraftan, su seviyesi azca olmasına karşın nadiren de olsa bölgeye flamingo şeklinde bazı kuş türlerinin geldiği gözlendi. 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy