Domates yasağında iki geri adım birden!

Domates ihracatında kısa sürede yaşanan gelişmeler baş döndürücü oldu.

Sonuç olarak, Tarım ve Orman Politikaları Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı tarafından kendisine verilen yeni heyet ile “gıda arz güvenliğini garanti altına almak için 2 Mart” gerekçesi ile domates ihracatını 14 Nisan 2023 tarihine kadar sınırlama kararı almıştır. ve fiyat istikrarı”. Ancak bu karar domates üreticilerinden büyük tepki gördü. Bu kapsamda Antalya’nın Kaş ilçesindeki domates üreticileri, 6 Mart’ta Antalya-Muğla karayolunu trafiğe kapattı. Üreticiler, kararın ardından düşük olan satış fiyatlarının daha da düşeceğini söyleyerek kararın geri alınmasını istedi.

Üreticilerin yaptıklarının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı bu konuda geri adım atarak ihracat kısıtlamasını kaldırdı.

Ayrıca Ticaret Bakanlığı dikkat çekici bir karar aldı. Dün Resmi Gazete’de yayımlanan hüküm ile Ticaret Bakanlığı’nın 27 Ocak 2022’de Tarım ve Orman Politikaları Bakanlığı’na devrettiği bazı tarım ürünlerinin ihracatına yasak getirme hakkı Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kaldırıldı. Tarım ve Ormancılık. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği kararı memnuniyetle karşıladığını ve sadece yaş domates ihracatının geçen yıl 377 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy