Doğu Akdeniz sorunu: Bölgede ne kadar gaz var, hangi ülke ne istiyor?

bir saat ilkin

ABD Birleşik Devletleri Yerbilim Araştırmaları Kurumu, 2010 senesinde Doğu Akdeniz’le ilgili mühim bir emek harcamayı yayımladı.

Bu rapora gore, Doğu Akdeniz’de 1,7 milyar varil petrol, 3,5 trilyon metreküp naturel gaz rezervi olduğu tahmin ediliyordu. Peşinden, İtalyan ENI şirketi Doğu Akdeniz’de ilk gazı buldu. Ve işte bu andan itibaren dikkatler bu bölgeye çevrildi.

Tahmini rezervler dünya enerji dengelerini tümüyle değiştirecek oranda değil fakat Ukrayna krizinin tetiklediği enerji krizi sebebiyle Doğu Akdeniz’den çıkarılacak gaz bölge ülkelerine birazcık olsun nefes aldırabilir.

Sadece mevcut kıta sahanlığı sorunları, Türkiye’nin dahil edilmediği Doğu Akdeniz Gaz Forumu şeklinde hamleler bölgedeki krizi derinleştiriyor.

Mevcut raporları inceleyerek bölgede ne kadar gaz rezervi bulunduğunu araştırdık ve jeopolitik durumu Kadir Özgü Üniversitesi’nden Prof. Mitat Çelikpala ile konuştuk.

Haber: Osman Kaytazoğlu

Video, kurgu ve grafikler: Selim Büyükgüner

doğu akdeniz haritası

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy