Diyanet bütçesini yüzde 56.6 artırdı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapmış olduğu sunumda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2022 yılı ödeneğinin 22 milyar 926 milyon 786 bin TL’den 2023 senesinde yüzde 56.6’lık artışla 35 milyar 910 milyon 653 bin TL’ye yükseltildiğini deklare etti.

(Ali Erbaş)

Oktay, Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 2022 yılı ödeneğinin 5 milyar 176 milyon 92 bin TL bulunduğunu, 2023 yılı Bütçe Yasası Teklifi’nde ise MİT’in ödeneğinin 7 milyar 729 bin TL’ye yükseltildiğini belirtti. 

(Fuat Oktay)

MUHALEFETTEN TEPKİ

Diyanet’e ayrılan ödenek miktarı, muhalefetin de dikkatini çekti. İYİ Partili Durmuş Yılmaz, Diyanet’in seneler itibarıyla bakıldığında bir iki bakanlığın bütçesinden daha büyük bir ödenek aldığına işaret ederek, “Diyanet İşleri Başkanlığımız hakkaten kendisine verilen, İslam dininin inançları, yakarma, terbiye esaslarıyla ilgili işleri yürütmek, din mevzusunda toplumu aydınlatmak ve yakarma yerlerini yönetmek görevlerini yerine getiriyor mu” diye sordu.

(Durmuş Yılmaz)

AHLAKSIZLIK ÜRETİYOR 

Yılmaz sözlerine şöyleki devam etti:

“Görkemli camiler yapıyoruz, camilerimizin sayısı oldukça arttı, artan cami sayısına karşın cemaat giderek azalıyor. Bu da dışarıya, eylemlerimize terbiye olarak yansımıyor. Her ekonomik sistemin ürettiği bir terbiye var. Bugün enflasyonist bir ortamda yaşıyoruz. Enflasyon aslına bakarsak ahlaksızlık üreten bir sistem. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu mevzularda da bir şeyler söylemesi gerekir. Sistemin iyi mi bir emek harcama içinde bulunduğunu, enflasyonun ahlakı iyi mi tahrif ettiğini de söylemesi ve burada da bir pozisyon alması gerekir fakat biz Diyanet’te böyle bir durum göremiyoruz.”

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy