Diş hekimleri, geleceğini dil kursunda arıyor

Türkiye’de diş hekimliği eğitiminde plansız bir siyaset izlendiğine dikkat çeken diş hekimleri çareyi yurtdışında aramaya devam ediyor.

Diş Hekimi Gamze Burcu Gül, “Mezun olup devlet kurumlarına atanmayan, klinik açacak maddi gücü de olmayan genç meslektaşlarımız çalışmak zorunda oldukları için asgari ücretle hususi kliniklerde çalışıyor” dedi. Gül, hekimlerin bu yüzden yurtdışına gitmeye çalıştığını belirterek “Bilhassa genç meslektaşlarımız Almanca kurslarına gidiyor, ülkeyi terk etmenin yolunu arıyor” diye konuştu.

FAKÜLTE PATLAMASI

Son dönemde artan fakülte sayısına da işaret eden Gül, “Siyasal rant için plansızca oluşturulan, bilimsel niteliği olan ekibi ve teknik donanımı yetersiz, apartmandan bozma diş hekimliği fakülteleri ve eğitim kalitesindeki düşüşle beraber doktor sayısının kontrolsüz artması mesleğin itibarını sarsmakta hem de cemiyet sağlığını riske atmaktadır” dedi. 

Yetersiz fakültelerin bir an ilkin kapatılması icap ettiğini söyleyen Gül, “Mevcud fakültelerin kontenjanları azaltılmalı, fakülteler kurulmadan ilkin meslek örgütleri ve akademiden görüş alınmalı” dedi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy