Deprem sonrası artan göç nedeniyle Mersin, Ankara gibi illerde kiralık ev fiyatları patladı

Türkiye’de son bir yılda yüzde 168 artan kiralar, depremin ardından fırsatçılar sayesinde yeniden yükselişe geçti. Ankara, Mersin ve Elazığ gibi bölgeye yakın illerde yüzde 50’ye varan artışların yaşandığını iddia eden emlakçı odaları, örgütlenerek bu artışı durdurmaya çalışıyor. Gayrimenkul değerleme uzmanları ise acil önlemler alınmadığı takdirde konut krizinin yetkililer tarafından daha da alevleneceği uyarısında bulundu.

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, deprem bölgesinden kaçanların sığındığı illerden biri olan Mersin’de kiraların yüzde 40-50 arttığını belirterek, 5 bin lira, bazı yerlerde 7-8 bin lira, bazı yerlerde 10 bin lira oldu. Bu artışı yapan ev sahibi ve aracılar hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçan da şunları söyledi:

“7 bin reklamın sahiplerine ulaştık ve onları uyardık. Emlakçılar olarak biz de birlik olduk ve depremzedelerden komisyon almama kararı aldık. Tüm çabalarımıza rağmen maalesef bir artış var. Baskılamamıza rağmen Ankara’da yüzde 30-40’a varan artışlar kaydedildi. Ticaret Bakanlığı’na da şikayette bulunduk. Umarız cezai yaptırımı vardır” dedi.

CEZA YOK

Eva Gayrimenkul Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bölgeden göç olduğunu ve Türkiye’nin buna hazır olmadığını söyledi. Acilen kiraların dondurulması gerektiğini belirten Yazıcı, “Yetkililer bir an önce boş evlerin boşaltılmasını yasaklayarak kiraya verilmesini sağlamalı, yabancıların sözleşmelerini uzatmamalı. Aksi takdirde barınma sorunu daha da büyüyecektir” dedi.

Uzman emlak avukatı Bahri Gödeoğlu ise emlak odalarının şikayetlerine rağmen mevcut yasalara göre herhangi bir yaptırım uygulanamayacağını söyledi. Gödeoğlu şunları söyledi:

“Kiralama mevzuatımızda birçok eksiklik var. İlk olarak, ev sahibinin yasal statüsü de belirsizdir. Ülkemizde kira konusu kontrolsüz bırakılmıştır. Mülkiyet hakkı ile sosyal fayda arasındaki dengede, kiralamaya kadar olan süreç tamamen ev sahibinin istikametindedir.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy