Deprem bölgesindeki eczacılar avans ödeme bekliyor

TEİS Başkanı Nurten Saydan bugün deprem bölgesindeki eczanelerin durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Saydan, deprem bölgesindeki meslektaşlarının borçlarını nasıl ödeyebileceklerini düşünerek mali açıdan zor durumda kalmamalarını istediğini belirterek, gerekli ekonomik desteği sağlayarak afet bölgelerindeki sağlık ve eczane hizmetlerinin bir an önce geri getirilmesini istediklerini belirtti. yetkililere, eczacıların devlete olan alacaklarını bir an önce ödemeleri çağrısında bulundu. saydan dedi ki:

‘MESLEK MESLEKTAŞLARIMIZ ACİL FİNANSAL DESTEK VERMELİ’

“Sağlık hizmetlerinin olmazsa olmazlarından biri de ilaç ve eczacılık hizmetidir. Bölgedeki eczacı meslek kuruluşlarımız tarafından sahra eczaneleri kurulmuş olup, yurdun dört bir yanından oraya seyahat eden meslektaşlarımızın büyük özverileri ile depremzedelere ilaç ve eczane hizmeti verilmektedir. Ancak bölgede yaşanan büyük afet nedeniyle depremden etkilenen, yıkılan, yıkılan hatta yağmalanan birçok eczane bulunmaktadır. Bunların bir an önce normal operasyonlara dönüşmesi bölgedeki vatandaşlarımızın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle meslektaşlarımıza ivedilikle maddi destek sağlanmalıdır.”

“BİZDEN ÇALINMIŞ İLAÇ FATURASI İSTENMEMELİDİR”

Depremin ardından çok sayıda eczanenin yıkıldığına dikkat çeken Saydan, şunları kaydetti:

“Eczanelerimiz talan edildi, yağmalandı, o ilaçlar hem devletin hem vatandaşın hem de bizim ihtiyacımız olan ilaçlardı. Eczanelerimiz ne yazık ki zarardan ve hırsızlıktan korunamadı ve ölüden de olsa hırsızlık yapan kişiler ilaçlarımızı ve eczanelerimizi yağmaladılar. Her ilacın benzersiz bir QR kodu, kimlik numarası vardır ve bizde kayıtlıdır. Ne yaptığınızı, size tek bir ilacı kimin verdiğini, reçetesinin nerede olduğunu söyleyen mevzuatımız var. Bize ait olamazlar. Yağmalanan, çalınan ve nerede olduğu bilinmeyen milyonlarca liralık bu ilacın hesabını kendimize sormamamız gerektiği gibi, bu kaybın nasıl tazmin edileceğinin de bir an önce tespit edilmesi gerekmektedir. Çünkü meslektaşlarımızı, çalışanlarımızı, onların yakınlarını, yaralanan meslektaşlarımızı veya mağdurları ve borçlu oldukları depolara olan borçlarını kaybettik. Bu kayıpla başa çıkmak için desteğinize ihtiyacımız var.

‘FATURA ÜCRETLERİ PEŞİN ÖDENMİŞTİR’

Biz elimizde olmayanı değil, devletten alacağımızı istiyoruz. Öncelikle afet bölgesindeki meslektaşlarımıza Ulusal Sigorta Kurumu’na ibraz edilen Kasım-Aralık 2022 ve Ocak 2023 reçete faturalarının peşin ödenmesi gerekiyor ki vatandaşlarımıza ilaçlarını toplayarak ulaştırmaya devam edebilsinler. eczaneler.

Anadolu’nun dört bir yanından tüm eczacılar, eczanelerinden aldıkları ilaçları yanlarında getirerek deprem bölgesine akın etti. Ama bu günler geçecek, yapılan fedakarlıklar unutulacak. Ancak TEİS gibi unutturmayacağız! Depremin vurduğu eczanelerin çekleri eczaneler tarafından düzenleniyor. Bölgenin eczacılarının elinde bir şey kalmadı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun deprem bölgesinde bulunan eczacılardan alacakları faturaları bir an önce avans olarak ödemelerini rica ediyoruz».

‘ÖDEME KATKI DEĞİLDİR’

Deprem bölgesinde 4 bin 290 eczane bulunduğuna dikkati çeken Saydan, bu sayının ülkedeki eczanelerin yedide biri olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Adana’da 851, Adıyaman’da 187, Diyarbakır’da 478, Gaziantep’te 657, Hatay’da 611, Kahramanmaraş’ta 348, Kilis’te 51, Malatya’da 264, Osmaniye’de 207, Şanlıurfa’da 636. Eczane ön ödeme bekliyor. Bu ödeme hibe değil, eczanelerimizin kuruma gönderdiği faturalardır. Şu anda bölge eczanelerimiz yıkılan eczanelerden kalan ilaçları taşıyarak vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtmaktadır.

“GEREKLİ FİNANSAL DESTEK SAĞLANMALIDIR”

Eczanelerimizle birlikte SGK’ya ait kağıt reçeteler de yerin altında… 37 günlük reçetelerimiz ısınmak için eczaneleri yağmalayanlar tarafından molozların altına gömüldü veya yakıldı. Ancak kayıtları Medula tedarik sisteminde mevcuttur. Kayıtlara fatura kesilerek bu eczacılara tazminat ödenmesini istiyoruz. Benzer şekilde deprem bölgesi de göçlerin meydana geldiği bölgedir. Göç İdaresi Başkanlığı tarafından ödenmesi gereken Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak 2023 fatura bedellerinin ivedilikle peşin ödenmesini rica ederiz. Deprem bölgesindeki meslektaşlarımızın borçlarını nasıl ödeyeceğim diye finansal felaketin içinde kalmasını istemiyoruz ama afet bölgesindeki halkımıza sunduğumuz sağlık ve eczane hizmetlerinin bir an önce eski haline dönmesini istiyoruz. gerekli mali desteği sağlayarak.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy