Deprem bölgesinde binlerce insan enkaz altında kurtarılmayı beklerken iktidar inşaatla göz boyama peşinde

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerde hasar tespit çalışmalarına ilişkin son bilgileri verdi. Ajans, inşaat faaliyetlerinin ay sonuna kadar başlayacağını duyurdu. Daha sonra yeni konutları bir yıl içinde teslim edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise deprem bölgesindeki yapılaşmalarla ilgili olarak AFAD genel merkezindeki kabine toplantısı öncesi yaptığı açıklamalarda, “Şimdi hedefimiz 1 yıl içinde bu konutları yeniden yaparak hayata döndürmek” dedi.

Söz konusu açıklama, yaklaşık 10 ili kapsayan ve 13 milyondan fazla nüfusu etkileyecek projenin bilimsel kriterleri karşılayıp karşılamadığı sorusunu gündeme getirdi. Uzmanlar, söz konusu açıklamanın ardından bilimsel verilerin dikkate alınması gerektiğini ve gerekli tedbirler alınmadan projeye başlanılmaması gerektiğini vurguladı.

“SÖZ HAVADA KALDI”

Cumhuriyet ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç, “Bu tür yorumları siyasi bir mesaj olarak yorumluyorum. Çünkü tablo henüz net değil. Kaç tane ağır hasarlı bina olduğu açıklanmadı. Kaç tane bina yapılacağı belli değilken, 1 yılda bitireceğiz sözü havada kalıyor. Ne yapacağınızı bilmediğiniz bir işi bir yılda bitiremezsiniz” dedi. Konuşmasını şöyle tamamladı:

“PLANSIZ ŞEHİR YOK”

“Şimdi yeni şehirler kurulacak. Yeni bir şehir planlaması gerekecek. Sorun değil 3 gün içinde yapılabilir. Başkanın ne demek istediğini anlayamadık. Planlama yapılmadan başlanırsa çarpık kentleşme meydana gelebilir. Plansız bir şehrin özü budur. Aklımda devlet olsan da oraya ben yapayım diyemezsin. Plansız bir şehir olur mu?

“YIKIM VE ÖLÜM GETİRİR”

Yerbilimci Prof. Naci Görür, bu ülkenin gerçeği olan depreme karşı alınacak önlemlerin önemine dikkat çekti. Görer, “Güvenilmez yöntemlerle çeşitli yerleri seçip orada inşa ederseniz, yine yıkım ve ölüm getirir. Cumhurbaşkanı Erdoğan insani nedenlerle, vatandaşlarımızı bir an önce evlerine kavuşturmak için söylüyor ama bu doğru değil. O bölgenin mikrobölgeleme çalışmaları ve ciddi jeofizik, jeolojik ve sismolojik etüdlerini yapmadan ve deprem parametrelerini ortaya koymadan bu tür inşaat faaliyetlerine girişmemeliyiz.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy