Danimarka: Rusya’nın Kuzey Akım 2 hattında sızıntı var

boru hattı

Kaynak, Reuters

27 Eylül 2022

Danimarka, Baltık Denizi’nde Rusya’dan naturel gaz taşıyan Kuzey Akım 2 boru hattında sızıntı olduğu ve deniz trafiğini tehlike arzettiği uyarısında bulunmuş oldu.

Boru hattının geçmiş olduğu Bornholm Adası civarlarında 9 kilometrelik bir girişe yasak alan oluşturulduğu açıklandı.

Danimarka Enerji Bakanlığı, Pazartesi günü şu anda çalışmayan boru hattındaki tazyik düşmesi suç duyurusunu aldıktan sonrasında harekete geçildiğini belirtti.

Hattı işleten Nord Stream 2 AG şirketi, basınçtaki azalmanın gece meydana geldiğini deklare etti.

(*2*)

Şirketten meydana getirilen yazılı açıklamada “Nord Stream 2 A hattında hızla tazyik düşmesi oldu” denildi ve mevzunun araştırılmış olduğu vurgulandı.

Şirketin çoğunluk hissesi Rus hükümetine ilişik naturel gaz devi Gazprom’un.

Danimarka Enerji Bakanlığı “Sızıntının yasaklı bölge haricinde güvenlik riski yok. Olayın Danimarka’nın gaz tedarikine herhangi bir tesiri olması beklenmiyor” denildi.

Kuzey Akım 2 hattı, Rusya’dan Almanya ve öteki Avrupa ülkelerine gaz taşınması için yapılmıştı. Sadece milyarlarca euroluk proje, Rusya’nın Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden sonrasında durduruldu.

Fakat boru hattında daha öncesinden pompalanmış doğalgaz bulunuyor ve büyük miktarlarda gazın atmosfere salınmasından korkuluyor.

Paralel boru hattı Kuzey Akım 1 de birkaç hafta kapalı kaldı. Gazprom daha önceki bir sızıntının durdurulduğunu söylemiş oldu.

Avrupa Birliği, Rusya’yı naturel gaz tedarikini Ukrayna Savaşı’nda Avrupa’ya şantaj yapmak için kullanmakla suçluyor. Moskova ise bunu reddediyor.

Ukrayna’nın işgalinden bu yana enerji fiyatlarında büyük artış oldu ve tedarik problemi yüzünden fiyatların daha da artabileceği söyleniyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy