D vitamini eksikliği halk sağlığı problemine dönüştü

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, güneşin çoğunlukla yıl süresince kendini gösterdiği bölgelerde bile D vitamini eksikliğinin yaygın bulunduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ali Kutlu, “Bu yüzden birçok ülkede gıdalar yöntemiyle D vitamini desteği koruyucu sıhhat hizmetlerinin bir parçasıdır” dedi.

“KÜRESEL ÇAPTA EKSİKLİK GÖRÜLÜYOR”

“D vitamini dışarıdan sadece minik bir kısmını alabildiğimiz, büyük kısmı deriden güneş ışınları vasıtasıyla oluşturulabilen bir maddedir” diyen Prof. Dr. Ali Kutlu, şu detayları verdi:

“D vitamininin son yıllarda yüzlerce geni etkilediği tespit edildi. Tesirleri hakkında devamlı yeni şeyler öğreniyoruz. Gıdalardan kafi oranda D vitamini alınamadığı ve güneşten yeterince yararlanılamadığı için dünya nüfusunun neredeyse yarıdan fazlasında D vitamini eksikliği vardır. Vatanımızda ise bu oranın yüzde 70’lere ulaşmış olduğu gösterilmiş. Küresel çapta bir D vitamin eksikliği bulunduğunu söyleyebiliriz. Güneşin çoğunlukla yıl süresince kendini gösterdiği bölgelerde bile eksikliği yaygındır. Bu yüzden birçok ülkede gıdalar yöntemiyle D vitamini desteği koruyucu sıhhat hizmetlerinin bir parçasıdır.”

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ DESTEKLİYOR

D vitamininin bağışıklık sisteminde en mühim destekleyicilerinden biri bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Ali Kutlu, şu şekilde devam etti:
“D vitamininin hücre zarının korunması, hormon ve kolesterolsentezi, kemik sağlığını desteklemeye kadar birçok görevi vardır. D vitamini bağışıklık sisteminin en mühim destekleyicilerinden biri olup muntazam çalışmasında rol oynar. Bağışıklık sistemi hücreleri üstünde D vitamini reseptörleri bulunmaktadır. Covid salgını süresince viral enfeksiyonlarda mühim rolünün olduğu gösterilmiştir.”

BU SORUNLAR ORTAYA ÇIKABİLİR

D vitamininin kas gelişimini desteklediği ve fizyolojik gücü artırdığını söyleyen Prof. Dr. Ali Kutlu, “D vitamininin de anti inflamatuar etkinliği olduğu birçok çalışmayla ortaya konmuştur. Vücudumuzun kanserle cenginde da gereklidir. D vitamini düşüklüğü olanlarda meme, prostat, kolon kanseri oranlarının 3-4 kat yüksek bulunduğunu gösteren emek harcamalar vardır. D vitamini eksikliğinde adale, vücut ve kemik ağrıları, kronik bitkinlik hissi, uyku ve psikiyatrik bozukluklar, saç kaybı, yaraların iyileşmesinde gecikme, kalp hastalıkları riskinde artış, tekrarlayan enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. D vitamini eksikliğiyle kalp krizinden ölüm, kalp yetmezliği, kalp damar hastalıkları ve yüksek gerilim içinde ilişki gösterilmiştir” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARDA GEÇ YÜRÜMEYE NEDEN OLABİLİR

Bilhassa süratli gelişme gelişmenin gözlendiği çocukluk çağlarında oluşan D vitamini eksikliğinin tesirleri yetişkinlere nazaran daha ağır sonuçlandığının altını çizen Prof. Dr. Ali Kutlu, “D vitamini eksikliği sebebiyle minik çocuklarda adım atma gecikmesi, kas güçsüzlüğü, göğüs kafesi ve kemik biçim bozuklukları, bacaklarda eğrilik gelişebilmektedir. Yaşlılarda D vitamini eksikliğinin daha sık görülmektedir” açıklamasında bulunmuş oldu.

DOKTOR TAVSİYESİ İLE TÜKETİLMELİ

Bilhassa saat 10.00 ile 15.00 içinde kollar ve bacaklar güneş ışığına temas edecek şekilde haftada 3-4 kez 10-15 dakika (esmer tende ve şişmanlarda 30 dakika) kremsiz güneşlenme en uygun güneşten yararlanma şekli bulunduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ali Kutlu, “Camdan ultraviyole B ışınları geçmediği için cam arkasından güneşlenme D vitamini yapımı için etkili değildir. D vitaminin fazlası A, E ve K vitaminleri benzer biçimde vücutta depolanıp toksik etkilere yol açabilir. Bu yüzden ölçülü bir vitamin takviyesi ve tedavinin bir tabip tavsiyesiyle uygulanması uygundur” diye konuştu. 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy