Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 bütçe sunumunu yaptı: ‘İlk evim arsa projesine başvuru sayısı 331 bine ulaştı’

bir saat ilkin

Ayşe Sayın, Ankara

Fuat Oktay

Kaynak, DHA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi’nin sunumunu yapmış oldu.

Bütçe giderlerini 4 trilyon 469,6 milyar lira, bütçe gelirlerin’ 3 trilyon 810,1 milyar lira, bütçe açığını  659,4 milyar lira olarak öngörüldüğünü belirten Oktay, geçen yıla bakılırsa yüzde 57,9’luk artış öngörüldüğünü söylemiş oldu.

Avrupa ülkelerinin Rusya-Ukrayna savaşı enerji tedariki ve arz güvenliği mevzusunda sıkıntılı bir sürece girdiğini kaydeden Oktay, Türkiye’nin ise yürüttüğü “başarıya ulaşmış dış ilişkiler” ile bu şekilde bir problem yaşamayacağı ve gaz depolama tesislerinin yüzde 100 dolu bulunduğunu söylemiş oldu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe maratonu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın sunumu ile başladı.

Bütçe hedeflerine ilişkin data veren Oktay, yurttaşları “küresel belirsizlik ve risklerden koruyacak, kollayacak bir mali altyapı oluşturulduğunu” söylemiş oldu.

Oktay, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümüne denk gelen 2023 bütçesinin “Türkiye yüzyılının yolunu açacak yapıda bulunduğunu” savundu.

2023 bütçesini “toplumsal bütçe olarak nitelendiren Oktay, “Cumhuriyetimizin 100’üncü senesinde ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliğini ve devletimizin enerjisini daha da perçinleyerek, yeni yükseliş destanları yazacağız” dedi.

Bölgede yaşanmış olan jeopolitik gerilimler, küresel resesyon beklentileri ve parite etkisine karşın ihracatı artırmaya devam ettiklerini vurgulayan Oktay, 2022 yılı Eylül ayı itibarıyla yıllıklandırılmış ihracatın  252 milyar doların üstüne çıktığını, 2023 hedefinin ise 265 milyar dolar bulunduğunu altını çizdi.

Oktay 2022 sonu gezim geliri beklentisini ise 40 milyar doların üstü olarak deklare etti.

Asgari ücrette kümülatif artış 94,6

Fuat Oktay, bu yıl, asgari ücrette yüzde 94,6 oranında, kamu görevlilerinin ve işgören emeklilerinin ücret ve aylıklarında yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 78,6 oranında kümülatif artışlar yaptıklarını kaydetti.

Salgın ve naturel afetlerin yaşandığı zor koşullarda daima vatandaşların yanında olduklarını dile getiren Oktay, 2021 senesinde salgının yurttaş üstündeki etkilerini sınırlandırmak ve enflasyon ile mücadeleye katkı sağlamak amacıyla 154,2 milyar lira, 2022 senesinde ise enflasyonla savaşım kapsamında 276,8 milyar lira vergiden vazgeçtiklerini açıkladı.

“Karadeniz  gazı 2023 itibariyle kullanıma sunulacak”

Oktay, tüm dünyanın Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle naturel gaz kriziyle karşı karşıya kaldığını ve enerji arz güvenliğinin küresel bir sorun haline geldiğini  söylemiş oldu.

Avrupa ülkelerinin enerji tedariki ve arz  güvenliği mevzusunda sıkıntılı sürece girdiğini belirten Oktay, yürüttükleri “başarıya ulaşmış dış ilişkiler” ile Türkiye’nin bu şekilde bir sorun yaşamayacağını savundu:

“Öyleki ki Silivri naturel gaz depolama tesisimizde kapasite artışına yönelik yaptığımız emek harcamalar bitmiş olup, 3,2 milyar metreküplük kapasiteyi 4,6 milyar metreküpe çıkarmış bulunmaktayız. Hem Silivri hem de Tuz Gölü Yeraltı Naturel Gaz Depolama Tesislerimizde depo doluluk oranlarında yüzde 100’e ulaştık.”

Oktay 2020’de Karadeniz’deki Sakarya doğalgaz sahasında keşfedilen 540 milyar metreküplük naturel gaz rezervinin ise 2023 itibariyle halkın kullanımına sunulacağını söylemiş oldu.

“Bütçe 57,9 arttı”

Oktay 2023 bütçe tahminlerine ilişkin ise şu detayları verdi:

“2023 yılı bütçesinde; bütçe giderleri 4 trilyon 469,6 milyar lira, bütçe gelirleri 3 trilyon 810,1 milyar lira, bütçe açığı 659,4 milyar lira olarak öngörülmüştür. 2022 yılına bakılırsa (ek bütçe dahil) 2023 yılı bütçe ödenekleri yüzde 57,9 artmaktadır.

“2023 yılı bütçe giderlerinin ekonomik sınıflandırmaya bakılırsa dağılımı ise personel giderleri 952,3 milyar lira, Toplumsal Güvenlik Kurumlarına devlet primi giderleri 150,4 milyar lira, mal ve hizmet alım giderleri 318,7 milyar lira, cari transferler 1 trilyon 682 milyar lira, ana para giderleri 315,8 milyar lira, ana para transferleri 37,3 milyar lira, borç verme giderleri 359,2 milyar lira, yedek ödenekler 88,2 milyar lira ve faiz giderleri 565,6 milyar liradır.”

“İlk evim” projesi verileri

Fuat Oktay, TOKİ tarafınca gerçekleştirilecek olan “ilk evim” projesi ile ilgili de data verdi.  İlk etapta 250 bin konut olmak dar ve orta gelirliler için toplamda 500 bin konut üretileceğini anımsatan Oktay, şu detayları paylaştı:

“Kendi evini meydana getirecek vatandaşlara, imarlı ve altyapısı hazır olmak suretiyle toplam 1 milyon konut arsası üretilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında resmi işlemleri tamamlanan müracaat sayısı 4 milyon 560 bine ulaşmıştır. İlk Evim Arsa projesine başvurular ise 331 bine ulaşmıştır.”

Plan ve Bütçe Komisyonunda, 26 Ekim Çarşamba günü bütçenin geneli üstündeki görüşmeler yapılacak. Bakanlık ve kurumların 2023 yılı bütçelerinin görüşmeleri, 25 Kasım Cuma günü tamamlanacak.

Bütçe teklifi için sonrasında TBMM Genel Kurulu’nda görüşme süreci başlamış olacak.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy