Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Türkiye yüzyılı’ açıklamasında neler öne çıktı?


  • Yazan, Ayşe Sayın | Ankara
  • Unvan, BBC Türkçe
  • Twitter,
  • Bildirdiği yer Ankara
  • 26 dakika ilkin

erdoğan

Kaynak, Getty Images

Cumhurbaşkanı ve Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  2023 seçimlerinin temel sloganı da olması planlanan “Türkiye yüzyılı” vizyon belgesini, geniş katılımlı bir toplantıyla Ankara Spor Salonu’nda deklare etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “vizyon” projelerini açıklamayı seçim sürecine bıraktığı mesajı verdiği konuşmasında, 16 başlıkta “Türkiye yüzyılı vizyonunun ruhunu, felsefesini” söyledi.

İlk hedefini “yeni anayasa” olarak açıklayan Erdoğan, başörtüsü ve aile kurumunu “sapkın akımların tehdidinden” koruyacağını savunduğu Anayasa değişikliği teklifini ise haftaya TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını deklare etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu “Türkiye yüzyılı” vizyon belgesi tanıtım toplantısı için AKP, haftalar öncesinden hazırlık başlatmıştı.

AKP’nin alışılmış kurultay ve tanıtım toplantılarının tersine, davetli listesinden salon donanımına, müzik ve görsellerine kadar değişik bir sunum tercih edildi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, bunun nedenini “Bir tek AK Parti’yi değil Türkiye’yi, herkesi kucaklayan bir program olmasını istedik” sözleriyle deklare etti.

Hatta program süresince, alışılmış AKP toplantılarının “tersinin” görüleceğini de beyan etti.

Her ne kadar, toplantı konsepti “partiler üstü” düşünülmüş olsa da Erdoğan salona girdiğinde atılan çarpıcı sözler, tezahüratlar, salonun atmosferi, tersini söyler nitelikteydi.

Farklılıklardan birisi ilk kez “muhalif” gazetecilerin çağrı edilmesiydi.

Ek olarak, ilk kez 11 karşıcılık partisinin lideri toplantıya çağrıldı.

Sadece son yıllarda hiçbir AKP etkinliğine çağrı edilmeyen ve akreditasyon uygulamasının bu toplantıdan sonrasında da devam edecek olmasını eleştiren gazetecilerin, toplantıya iştirakı son aşama sınırı olan oldu.

erdoğan

Kaynak, Getty Images

İYİ Parti’den Aydın katıldı

Cumhur İttifakı’nın ortakları MHP Lideri Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Erdoğan’ın konuşmasını ön sıralardan izlerken,  İYİ Parti, Genel Başkanvekili Koray Aydın’la temsil edildi.

Katılımcı öteki partiler temsilci gönderirken, davetli olan CHP’den katılım olmadı.

Toplantıya ek olarak Alevi dernekleri, azınlık vakıflarının temsilcileri, engelliler, sendika temsilcilerinin de yer almış olduğu kesimlerden katılımlar oldu.

Eski bakanlar da salondaydı

Davetliler için spor salonun platformunda yer ayrılırken, partili milletvekili ve yöneticiler tribünlerden etkinliği izledi.

Görevlerinden çekilme eden eski Gömü ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan ile eski Hakkaniyet Bakanı Abdülhamit Gül yan yana otururken, eski Kültür ve Gezim Bakanı Atilla Koç, kızı eski Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile toplantıya katıldı.

Azerbaycan’da kaza yapan ve dün hastaneden taburcu olan Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da salondaydı.

 “Karşımda Kızıl Elma’yı görüyorum”

erdoğan

Kaynak, Getty Images

Erdoğan’ın toplantı salonuna gelişi, dev ekrandan izletildi. Salona girmeden ilkin otobüsün üstünde dışarıda bekleyen partililere seslenen Erdoğan, “Cumhuriyet Bayramı’nın arifesinde, bu şekilde anlamlı bir günde Türkiye Yüzyılı’nı kutluyoruz. Karşımda şu anda Kızıl Elma’yı görüyorum. Diğer tarafta Gökbey’i görüyorum. Söz değil, icraat. Ve bunun yanında zırhlı taşıyıcıları görüyorum. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserlerimizle konuşuyoruz” dedi.

Erdoğan seçimleri kastederek, “Yedi ayımız var, durmak yok yola devam” dedi.

“Türkiye yüzyılı” vizyon belgesi tanıtım programı, sinevizyon, ışık ve sahne gösterileri ile başladı. Görsel simgelerin  dikkat çekmiş olduğu salonun tam ortasına “Türkiye yüzyılını zaman içinde buluşturmayı” simgeleyen devasa bir “güneş saati” yerleştirildi.

Ek olarak çeşitli meslek gruplarını temsil eden gençler minik bir sahne gösterisi sundu.

Cem Karaca’dan “Deniz üstü köpürür”, Aşık Veysel’den “Uzun ince bir yoldayım” türküsünün çalışılmış olduğu salonda, programa hususi Yücel Arzen’in besteleyip seslendirdiği ve rap ögeler de içeren “Türkiye yüzyılı” şarkısı da ilk kez seslendirildi.

Erdoğan, şarkının sonunda yer edinen  “Başlasın Türkiye yüzyılı, yarın değil derhal şimdi!” nakaratı söylenirken alkış ve tezahüratlarla sahneye geldi.

Erdoğan hitabı esnasında iki sinevizyon gösterisi yapılmış oldu.

İlkinde Erdoğan’ın yapmış olduğu açılışlarda kullandığı makas koleksiyonuna yer verilirken, ikincisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle ilk tabanca fabrikasını kuran Şakir Zümre’den bugüne, müdafa sanayinin geldiği durumu özetleyen kısa film oldu.

Erdoğan’ın vizyon belgesini açıklamış olduğu saatlerde, AKP tarafınca hazırlanan Türkiye yüzyılının vizyonunun tanıtım sitesi turkiyeyuzyili.com erişime açıldı.

Türkiye yüzyılı vizyonunda 17 değişik başlığın yer almış olduğu görüldü.

erdoğan

Kaynak, Getty Images

 “12 Eylül anayasasının raf ömrü doldu”

Erdoğan ortalama 1,5 saat devam eden konuşmasında ağırlıklı olarak, 20 senelik iktidarları süresince yaptıkları icraatlarını, “vesayetle mücadelesini” söyledi.

Konuşmasının son bölümünü ise “Türkiye yüzyılı vizyonunun ruhunu” anlatmaya ayırdı.

Konuşmasında, “Türkiye yüzyılının inşası sürecine cumhur ittifakı çatısı altında verdiği kuvvetli ve samimi destek” için MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye teşekkür eden Erdoğan, BBP Genel Başkanı Destici’nin ise adını anmadı.

İktidarları döneminde sağlıktan, ulaşıma, eğitimden enerjiye, sanayiye kadar her alanda yapıt ve hizmetler kazandırdıklarını belirten Erdoğan,   “Normal olarak çaba gösterdiğimiz halde hayata geçiremediğimiz işler de oldu” dedi.

Bunların başlangıcında “ülkeyi darbe anayasasından kurtararak”, sivil, demokrat özgürlükçü bir anayasa girişiminin yer aldığını belirten Erdoğan, “Türkiye yüzyılı” ilk hedeflerinden birisinin “yeni anayasa” bulunduğunu söylemiş oldu:

“Hücrelerine kadar vesayete hizmet etmek suretiyle hazırlanmış 12 Eylül darbesi anayasasının raf ömrü çoktan dolmuştur.

“Bu doğrultuda başlattığımız girişimlerin bazıları Meclis safhasında, bazıları daha teklif aşamasında, muhalefetin destek vermemesi sebebiyle, akim kalmıştır.

“Her şeyiyle ulusal iradenin ürünü yeni bir Anayasayı ülkemize kazandırmak, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun ilk hedeflerinden biridir.”

Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yasal düzenleme çağrısı üstüne gündeme gelen başörtüsüne anayasal güvence içeren anayasa değişikliği teklifini ise haftaya Meclis Başkanlığı’na sunacaklarını deklare etti:

“Başı açık yada başı örtülü tüm kızlarımızın, hanım kardeşlerimizin eğitim ve emek harcama haklarını güvence altına alacak, ek olarak aile kurumumuzu sapkın akımların tehdidinden koruyacak bir Anayasa değişikliği teklifi hazırladık.

“İnşallah gelecek hafta teklifimizi Meclise sunarak, aslen doğal bir hak olan bu mevzunun ülkemizin gündeminden, inşallah tamamen çıkmasını sağlayacağız.”

“Ulusal uzay programı” çerçevesinde bir vatandaşı gelecek yıl uluslar arası uzay istasyonuna gönderme hazırlıkları başlattıklarını özetleyen Erdoğan, yerli otomobil TOGG fabrikasının ilk otomobilinin yarın banttan indirileceğini de anımsattı.

Metnin dışına çıktı, muhalefete çattı

erdoğan

Kaynak, Getty Images

Hitabı süresince, salondaki gazetecilere de dağıtılan konuşma metnine sadık kalan Erdoğan, Kanal İstanbul projesini anlatırken, metin dışına çıktı, muhalefete çattı.

Kanal İstanbul’un “Türkiye yüzyılı” hedeflerinden biri bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, muhalefetin engelleme çabalarına rağmen Kanal İstanbul’un hayata geçeceğini söylemiş oldu.

Muhalefetin Osman Gazi, Yavuz Sultan Selim köprülerini de engellemeye çalıştığını sadece başarıya ulaşmış olamadığını belirten Erdoğan, “Kanal İstanbul’un emekleri başlamış olacak ve İstanbul Boğazı’nı çevre tehdidinden kurtaracağız. Bu muhalefetin kafası basmaz, anlamaz bunlar anlamaz” dedi.

“Paylaşacağımız yeni projeler olacak”

Konuşmasında, “Seçim geçmişine kadar normal olarak milletimizle paylaşacağımız yeni projelerimiz olacaktır. Bugün sizlere bir tek, Türkiye yüzyılı vizyonumuzun ruhunu, felsefesini, özünü anlatmak isterim” diyen Erdoğan, 17 başlıkta bu vizyonu özetledi.

Bunlardan bazıları sürdürülebilirlik, refah, sulh, verimlilik, bilim ve şefkat oldu.

“Beraber konuşalım” çağrısı

Erdoğan, tüm kesimleri “Türkiye vizyonuna katkı vermeye” çağırdı:

“Biz Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını, bununla birlikte Türkiye’de siyaseti üslubuyla, tarzıyla, işleyişiyle, sonuçlarıyla değiştirecek yeni bir devrin de miladı haline getirmek istiyoruz.

“Türkiye yüzyılı için yapılacak her katkı bizim için fazlaca kıymetlidir.

“Gelin, 29 Ekim 2023’e kadar Türkiye yüzyılını konuşalım, tartışalım, tekliflerimizi ortaya koyalım. Gelin, Türkiye yüzyılı vizyonunu beraber oluşturalım, beraber inşa edelim. Gelin, Türkiye yüzyılını yeni bir ulusal mutabakat zemini haline dönüştürelim. Gelin, Türkiye yüzyılında demokrasimizi, katılımcı demokratik bir Cumhuriyet kimliğiyle taçlandıralım. Gelin, Türkiye yüzyılında ülkemizi, bir asırdır enerjimizi yiyip tüketen her türlü taassuptan arındırıp, siyasetin eksenini emek ve yapıt üstüne tekrardan kuralım. Gelin, Türkiye yüzyılında ülkemizdeki özgürlüklerin çerçevesini, pozitif özgürlük anlayışıyla yine çizelim.”

Bahçeli ve Destici’yi kürsüye çıkardı

erdoğan bahçeli ve destici

Kaynak, Getty Images

Erdoğan konuşmasının sonunda ise Cumhur ittifakı ortakları MHP Lideri Bahçeli ile BBP Genel Başkanı Destici’yi kürsüye çağrı etti. 

El ele tutuşan liderler ellerini havaya kaldırarak, salondakileri selamladı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy