COP27’nin açılış konuşmasını yapan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Bu, iklim sorumluluklarımızı yerine getirmek için son şansımız

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi

Kaynak, Getty Images

7 Kasım 2022, 13:26 +03

Güncelleme 20 dakika ilkin

Dün Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde süregelen COP27 İklim Zirvesi’nde bugün ve yarın liderler iklim hedeflerini açıklayacak. Zirvenin açılış konuşmasını Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi yapmış oldu.

Dünyanın dört yanında insanların iklim değişikliğinin etkilerinden dolayı her zamankinden daha çok acı çektiğini söyleyen Sisi, liderlere ve internasyonal topluma “zamanımızın en acil problemlerinden önde gelen iklim değişikliğiyle beraber savaşım etme” çağrısı yapmış oldu.

Sisi, “Art arda felaketler gördük. Birini ele aldığımızda, bir diğeri ortaya çıkıyor. Bu, iklim sorumluluklarımızı yerine getirmek için son şansımız” dedi.

Sisi hem de Ukrayna’daki savaşın sonlanması çağrısında bulunmuş oldu:

“Benim ülkem ekonomik olarak en kuvvetli ülkeler içinde yer almıyor. Covid-19’dan dolayı fazlaca acı çektik ve şimdi cenk yüzünden tekrardan acı çekiyoruz. Bu savaşın sona ermesi gerekiyor.”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise açılış konuşmasına şu sözlerle başladı:

“Bir tek birkaç gün içinde gezegenimizin nüfusu yeni bir eşiği geçecek. İnsanlık ailemizin 8 milyarıncı üyesi doğacak. O çocuk bizlere dünya için ne yaptığımızı sorduğunda iyi mi cevap vereceği?”

Guterres sözlerine şu şekilde devam etti:

“Hayatımızın en büyük savaşı bu ve kaybediyoruz. Sera gazı emisyonları artmaya devam ediyor. Küresel sıcaklıklar yükselmeye devam ediyor. Gezegenimiz, iklim kaosunu geri döndürülemez hale getirecek dönüm noktalarına hızla yaklaşıyor. Ayağımız gaz pedalında, iklim cehennemine giden bir otoyoldayız.”

Guterres, Temmuz’da Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Petersberg İklim Diyaloğu’nda, iklim krizine karşı harekete geçilmesi icap ettiğini vurgulayarak, “Seçeneklerimiz, toplu fiil yada toplu intihar. Bu karar bizim elimizde” demişti.

Bugün dünya liderlerine seslenen Guterres, gelişmiş ve gelişen ülkeler içinde zamanı bir anlaşmaya varılmasını talep etti.

Guterres, bu antak kalma kapsamında tüm ülkelerin 1,5 aşama hedefi doğrultusunda 2030 yılına kadar emisyonlarını azaltmak için daha çok çaba sarf etmesi icap ettiğini ve dünyanın iki büyük ekonomisi olan ABD ve Çin’in bunu gerçeğe dönüştürmek için hususi bir sorumluluğa haiz bulunduğunu söylemiş oldu.

Guterres, “İnsanlığın tek bir seçeneği var, ortaklık yapmak ya da yok olmak. Ya iklim dayanışma anlaşması, ya da toplu intihar anlaşması” ifadesini kullandı.

Zirveye Fransa, Almanya, İngiltere ve birçok Avrupa Birliği ülkesinin liderleri katılırken; Çin, Rusya, Hindistan ve Avustralya liderleri katılmayacak.

Brezilya’da geçen hafta devlet başkanı seçilen Luiz Inaciao Lula da Silva’nın da zirvede olması planlanıyor.

ABD Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ise Cuma günü Mısır’a gideceği bildiriliyor.

Taahhüt çağından uygulama çağına geçiş

BM’nin senelik iklim değişikliği zirvesi, dün ev sahibi Mısır’ın ülkelere “taahhüt çağından uygulama çağına” geçme çağrısı yapmasıyla başladı.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) zirve öncesi yayımladığı raporuna gore, küresel sıcaklığın bu yıl 1850-1900 yılları arasındaki “endüstri öncesi döneme” kıyasla ortalama 1,15 aşama artması planlanıyor.

Hem de son 8 yıl dünyadaki en sıcak seneler olarak kayıtlara geçebilir.

Bugün yapılacak konuşmalar esnasında gelişmiş ülkelerin karbon emisyonlarını azaltma planlarını açıklaması beklenirken birçoğu iklim krizinin etkilerini şimdiden hissetmeye süregelen gelişen ülkelerin savaşım ve kayıp-hasar desteği için finansman taleplerini yineleyeceği düşünülüyor.

Çok sayıda bilim insanı, dünya liderlerinin Paris Anlaşması’nın küresel ısı artışını 1,5 aşama ile sınırlama hedefine ulaşmak için geç kaldığını ve COP27’de ne olursa olsun bu sınırın altında kalmanın mümkün olmadığına inanıyor.

COP27’de konuşan WMO Başkanı Petter Taalas, “Atmosferde o denli yüksek karbondioksit seviyesi var ki, Paris Anlaşması’nın 1,5 aşama ile sınırlama hedefine zor bela erişilebiliyor. Birçok buzul için artık fazlaca geç ve erime binlerce olmasa da yüzlerce yıl devam edecek. Bunun da su güvenliğine mühim tesirleri olacak” dedi.

BBC’ye konuşan BM yetkilisi Simon Stiell ise zirvede alınan kararlar doğrultusunda 1,5 aşama hedefinin hala mümkün bulunduğunu söylemiş oldu.

Eski İngiltere Başbakanı Johnson konuştu

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu sabah New York Times gazetesi tarafınca düzenlenen bir etkinlikte konuştu.

Boris Johnson, İngiltere’nin net sıfır karbon emisyonu hedefleri mevzusunda fazlaca endişeli bulunduğunu ve bu yüzden zirveye katıldığını belirtti.

Johnson, “Bu net sıfır çalışmalarında kuvvetsiz olmanın ve Putin’in enerji şantajına boyun eğmenin zamanı değil” dedi ve sözlerine devam etti:

“Bu yeşil teknolojiyi, rüzgar enerjisini ve temiz yeşil çözümleri ikiye katlamanın tam zamanı.”

COP27 iklim zirvesi dün Mısır'da başladı

Kaynak, Getty Images

COP27’de neler gündemde olacak?

Toplantı öncesinde, katılacak olan ülkelerden güncellenmiş, iddialı ulusal katkı beyanı sunmaları istendi.

Bunu şimdiye kadar bir tek 25 ülke yapmış oldu.

Türkiye bu ülkelerden biri değil.

COP27 üç değişik mevzuya odaklanacak:

  • Emisyonları azaltmak
  • Ülkelerin iklim değişikliğine hazırlanmasına ve savaşım etmesine destek olmak
  • Bu faaliyetler için gelişmekte olan ülkelere teknik destek ve finansman sağlamak

COP26’da sonuca ulaşamayan bazı mevzular ise tekrardan gündeme getirilecek:

  • Yitik ve hasar finansmanı
  • Küresel bir karbon piyasasının kurulması – emisyonların ürün ve hizmetlere olan etkilerini küresel olarak fiyatlandırmak
  • Kömür kullanımını azaltmaya yönelik taahhütleri güçlendirmek

Ek olarak cinsiyet eşitliği, ziraat ve biyoçeşitlilik şeklinde mevzularda odaklanmış görüşmeler ve duyurular için temalı günler de olacak.

BM iklim zirveleri nedir ve niçin mühim?

BM İklim Zirveleri, küresel ısı artışını sınırlamak için dünya liderlerini her yıl bir araya getiren bir konuşma.

Bu zirvelere Conference of the Parties (COP), doğrusu Taraflar Konferansı adı veriliyor.

Zirvelere 1992 senesinde ilk BM iklim anlaşmasına imza atan ülkeler katılıyor.

Dünya, insanoğlu tarafınca üretilen, çoğunlukla petrol, organik gaz ve kömür şeklinde fosil yakıtların yakılmasından meydana gelen emisyonlar sebebiyle ısınıyor.

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ne (IPCC) gore küresel sıcaklıklar şimdiye kadar 1,1 santigrat aşama arttı ve 1,5 dereceye doğru aşama kaydediyor.

IPCC, sıcaklıkların 1850 seviyesinin 1,7 ila 1,8 aşama üstüne çıkması durumunda dünya nüfusunun yarısının yaşamı tehdit eden ısı ve neme maruz kalabileceğini öngörüyor.

Bunu önlemek için 194 ülke, küresel ısı artışlarını 1,5 aşama ile sınırlamak için “çabaları sürdürmeye” söz vererek 2015 senesinde Paris Anlaşması’nı imzaladı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy