Çinli teknoloji şirketlerine ABD engeli: Ürünlerin satışı yasaklandı

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), Çinli teknoloji şirketlerinin ürettiği yeni yazışma ekipmanlarının satışını ve ithalatını yasaklayan yeni kuralları oy birliğiyle kabul etti.

FCC’nin Başkanı Jessica Rosenworcel, yapmış olduğu yazılı açıklamada, “yeni kuralların, halkı telekomünikasyon kapsamındaki ulusal güvenlik tehditlerinden korumak için devam eden eylemlerin mühim bir parçası bulunduğunu” kaydetti.

Rosenworcel, FCC’nin “güvenilmeyen yazışma ekipmanlarının ABD sınırları içinde kullanılmasına izin verilmemesini sağlayarak ulusal güvenliklerini korumaya kesin” bulunduğunu beyan etti.

Ürünlerinin ithalatı ve ülkede satışı yasaklanan teknoloji şirketleri içinde Huawei‘nin yanı sıra ZTE, Hikvision, Dahua ve Hytera de yer ediniyor.

Çin‘de devlete ilişik sivil ve askeri amaçlı nezaret ekipmanı üreticisi Hikvision şirketi ise yapmış olduğu açıklamada, ürünlerinin ABD için herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmadığını savundu.

AÇIKLAMA GELDİ

Hikvision şirketinden meydana getirilen açıklamada, “Karar, ABD ulusal güvenliğini korumak için hiçbir şey yapmayacak sadece ABD’deki ufak işletmeler, mahalli yetkililer, okul bölgeleri ve bireysel tüketicilerin kendilerini, evlerini, işlerini ve mülklerini müdafaasını daha fena ve daha pahalı hale getirmek için oldukça şey meydana getirecek.” ifadelerine yer verildi.

Öte taraftan, söz mevzusu yasakların geriye dönük olmadığı ve listelenen firmaların daha ilkin ABD’de satışı onaylanmış ürünlerinin satışının devam edeceği sadece bu izinlerin de ilerleyen süreçlerde iptal edilebileceği belirtiliyor.

Eski Başkan Barack Obama döneminde, Çinli telekomünikasyon firmalarının ABD pazarına erişimini sınırlamak için benzer kararlar alınmış, bu tutum Donald Trump ve mevcut ABD Başkanı Joe Biden‘ın yönetiminde de devam etmişti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy