Çin’de fabrika çalışanları polisle çatıştı

Çin’in Zhengzhou kentinde dünyanın en büyük iPhone fabrikası olarak malum Foxconn’un fabrikasında protestolar yaşandı.

Ülkedeki Covid-19 vakaları günlük en yüksek seviyeye ulaşırken, en büyük iPhone fabrikasında emek harcama koşullarını ve ücretleri protesto eden işçilere polis müdahale etti. 

The Guardian’da yer edinen haberde, Çin polisinin koruyucu beyaz giysiler giyerek yapmış olduğu sert müdahele toplumsal medyada gündem oldu. 

Fabrika çalışanı protestocu Li Sanşan, firmanın vaatlerini yerine getirmediğini “Foxconn oldukça cazip işe alım teklifleri yayınladı ve ülkenin her yerinden işçiler geldi, sadece aptal yerine konulduklarını gördüler” sözleriyle açıkladı.

Foxconn yapmış olduğu açıklamada, ücret mevzusundaki karışıklıktan “teknik bir hatanın” görevli bulunduğunu söylemiş oldu ve özür diledi.

Dünyanın en büyük iPhone üretim üssü olarak malum fabrikada tespit edilen koronavirüs vakaları sebebiyle tesisin, kapalı dönem üretime geçmiş olduğu ve karantinaya alındığı ortaya çıkmıştı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy