CHP’li Muharrem Erkek, önerdikleri yeni sistemi anlattı: ‘Cumhurbaşkanını halk seçecek’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Adam, altılı masanın önceki gün açıklamış olduğu güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için anayasa değişikliği önerisini Cumhuriyet’e söyledi.

Türk siyasal zamanı açısından 6 parti olarak mühim bir adım attıklarını söyleyen Adam, “Yeni bir sistem öneriyoruz. Bunu da demokratik, laik, hukuk devletini gerçek anlamda oturtmak için yapıyoruz. Türkiye bu sistemle devam edemez. Bundan dolayı ekonomik krizlerin derinleşmesinde, hakkaniyet probleminin temelinde bu sistem var. Bu bir kişinin egemen olduğu bir sistem. Oysa Cumhuriyetin kurum sistemine nazaran Türkiye asla bir kişi devleti olmayacaktı. Biz Gazi Meclis’i etkinleştireceğiz. Kanun yapım süreçlerini etkin hale getireceğiz. Meclis denetimini kuvvetlendireceğiz” dedi.

Bundan sonraki süreçte anayasa metnini Türkiye’nin her yerinde anlatacaklarını aktaran Adam, “Önümüzdeki süreçte barolar birliği, meslek odaları, sendikalar, üniversitelerimizin anayasa kürsülerinin görüşlerini alacağız, onları ziyaret edeceğiz. Ülkenin birçok ilinde toplantılar yapmış olup halkla buluşacağız. Sivil cemiyet örgüleriyle görüşeceğiz. Toplumsal uzlaşmayla bir anayasa değişikliğini seçimleri kazandıktan sonrasında Meclis’e sunacağız. Itimat veren bir sistem inşa edeceğiz. Bundan dolayı sistemle iktisat direkt bağlantılı. Anayasa metnini hazırlayan komisyonumuz da Meclis iç tüzüğü, siyasal partiler kanunu mevzularında çalışmaya devam edecek” diye konuştu. 

“YETKİLERİNİ SINIRLIYORUZ”

Önerdikleri sistemde cumhurbaşkanının iyi mi seçileceğine ilişkin konuşan Adam, “Cumhurbaşkanını halk seçmeye devam edecek. Biz cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili bir değişim önermedik” dedi. Bunun üstüne meydana getirilen “Yarı başkanlık sistemi öneriliyor” eleştirisini de yanıtlayan Adam, “Cumhurbaşkanının görevlerini, tanımlarını, yetkilerini net olarak çizerseniz bir problem olmaz. Ikimiz de bunu yaptık. Partiler üstü, yansız, devleti temsil eden bir cumhurbaşkanı olacak. Devletin sigortası benzer biçimde olacak. Kısaca cumhurbaşkanının net bir çerçevesi var” değerlendirmesini yapmış oldu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy