Can kaybı 18 bin 991’e yükseldi

Türkiye, 6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ı vuran 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin yol açtığı ağır yıkımla mücadele ediyor.

Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay illerinde yıkıma neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman’daki son durumu açıkladı. Sonuç olarak, kurban sayısı 18.991’e yükseldi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Maalesef 7.7 ve ardından 7.6 büyüklüğündeki depremlerle ağır kayıplar verdik. 10 ilde ağır tahribat oldu. Önceki gün depremin merkezi olan Kahramanmaraş, Hatay ve Adana illerini ziyaret ederek, bir inceleme yaptık. DURUM DEĞERLENDİRMESİ Dün Gaziantep ve Osmaniye’deki durumla ilgili raporlar hazırladık ve depremzedelerle görüştük.

Son belirlemelere göre 18 bin 991’e yükseldi. Kurtarıcı sayısı 75 bin 523’e ulaştı.

Ayrıca 76 binden fazla bölge vatandaşımız da talepleri üzerine ülkemizin diğer illerine tahliye edildi. Adıyaman’da yıkılan 1 bin 944 binada 3 bin 225 vatandaş hayatını kaybetti, 12 bin 432 vatandaş ise yaralandığı için kurtarıldı.

Tüm bu binaları bir yıl içinde büyütmek için yola çıktık. Hem bakanımıza hem de ilgili birimlerimize gerekli talimatları verdik.”

DETAYLAR YAKINDA GELİYOR…

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy