Bulgaristan, Türkiye sınırında bir polisin öldürüldüğünü açıkladı

sınır

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

Bulgaristan yetkilileri, Türkiye sınırında devriye gezen bir polisin oluşturulan ateş sonucu öldürüldüğünü açıkladı.

Bulgar yetkililer, Petar Bachvarov adlı polisi insan kaçakçılarının öldürdüğünden şüphelendiklerini ekledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Bulgar mevkidaşı İvan Demerciev’e taziyelerini iletti.

Bachvarov ve bir meslektaşı, Edirne’nin Küçünlü köyü karşısında bulunan Golyam Dervent’teki bir sınır telinin kesildiğini fark ederek bölgeyi incelemeye gitmişti.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya gore Bachvarov, telin kesildiği bölgeye ışık tuttuğu sırada 10-15 el ateş açıldı.

Bachvarov’a birlikte rol alan Bulgar askerinin ise aracın arkasına sığınarak hayatta kalmayı başardığı aktarıldı.

Bulgar devlet televizyonuna informasyon veren savcılar, Türk yetkililerin iki kişiyi gözaltına aldığını, ikisinin de Türk olmadığını söylemiş oldu.

Bulgaristan devlet radyosuna konuşan Başsavcı Yardımcısı Borislav Sarafov, “Bu iki kişinin Bulgaristan’a gönderilmesi ve burada yargılanmasını isteyeceğiz. Uyrukları tespit edilmeye çalışıyor. Türkiye savcılığı ile devamlı bağlantı halindeyiz” dedi.

Bulgar devlet radyosuna konuşan Golyam Dervent köyü sakinleri, Türkiye’den sınırı geçen oldukca sayıda kişinin bölgeyi yürüyerek kat ettiğini fakat bugüne dek hiçbir sertlik vakası görmediklerini söyledi.

Bu sınır hattı, son yıllarda Avrupa Birliği’ne kaçak yollardan girmek isteyen göçmenlerin geçiş noktalarından biri.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’na gore bu senenin ilk sekiz ayında 80 bin sınır geçme girişimi tespit edildi, ilk dokuz ayda gözaltına alınan göçmen sayısı ise 12 bin 740 oldu.

2015-16’daki göçmen krizinin arkasından Sofya hükümeti 270 kilometrelik sınır hattına dikenli teller çekse de bu tellerde çoğunlukla delikler bulunuyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy