BM, Türkiye-Yunanistan sınırında 92 göçmenin çıplak halde bulunmasını kınadı

bir saat ilkin

Alex Binley | BBC News

göçmenler

Kaynak, twitter

Birleşmiş Milletler, Türkiye-Yunanistan sınırında 92 göçmenin çıplak bir halde bulunmasını kınadı.

İki ülke bu vakayla ilgili birbirini suçladı.

Yunanistan, Türkiye’nin yaptığının “insanlık için utanç verici bulunduğunu” söylerken Türkiye ise Yunanistan’ın göçmenlere karşı takındığı “insanlık dışı tavırdan bir an ilkin vaz geçmesi icap ettiğini” belirtti.

Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiserliği göçmenlerin durumunun son aşama rahatsız edici bulunduğunu vurgularken, mevzu hakkında bir soruşturma başlatılması icap ettiğini deklare etti.

Göçmenlerin kıyafetlerinin niçin olmadığı hemen hemen anlaşılamadı.

Yunanistan, göçmenlerin Türkiye sınırından giysileri alınmış şekilde geldiğini ve bir kısmının yaralı bulunduğunu paylaştı.

Avrupa Birliği’nin sınır gücü Frontex, 92 kişinin çoğunun Suriye ve Afganistan’dan gelen erkekler bulunduğunu deklare etti.

Yunanistan Yurttaş Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, göçmenlerin Türk askeri araçlarıyla sınıra götürüldüğünü ve Türkiye’nin “yasadışı göçü araçsallaştırdığını” söylemiş oldu.

BBC bu iddiaları doğrulatamadı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Yunanistan’dan gelen açıklamalar için “Yunan yalan haber makinası gene devrede” dedi.

Altun Yunanistan’ın kişisel eşyalarını gasp edip sınır dışı etmiş olduğu mültecilerin fotoğraflarını yayınladığını ve bunun saygısızlık bulunduğunu söylemiş oldu.

Twitter hesabından bir paylaşım meydana getiren Altun, “Yunan makamları ilkin Frontex ile kabahat ortaklığı yaparak, Ege’de boğulmasına niçin olduğu bebeklerin, Meriç’te soyup kemerle dövdüğü, donarak yaşama veda etmesine niçin olduğu insanların hesabını vermelidir” dedi.

Geçen hafta sızdırılan bir Avrupa Birliği raporunda Frontex’in üst düzey yöneticilerinin, Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı göçmen itişlerini örtbas etmiş olduğu yer almış, bunun peşinden bir izahat meydana getiren Frontex ise bu tip uygulamaların geçmişte kaldığını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen ay “Yunanistan’ın Ege’yi bir mezarlığa çevirmesine karşı” Avrupa Birliği’nin harekete geçmesi icap ettiğini belirtmişti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy