Bir rapora göre Londra’da yaşayan Türk ve Kürt işçiler sömürüye maruz kalıyor

Taner Ölmez

44 dakika ilkin

Londra’da göçmen işçilerin emek harcama koşullarıyla ilgili hazırlanan bir rapora göre Türk ve Kürt işçiler, işçi haklarını bilmedikleri için sömürüye maruz kalıyor. 

Sığınmacı ve İşçiler Kültürel Birliği’nin (RWCA) raporuna göre yüzlerce işçi düşük maaş aldıklarını, dinlence ya da hastalık izni kullanamadıklarını aktardı.

Kürt bir işçi olan Taner Ölmez, İngiltere’ye üç yıl ilkin taşınmasından beri birçok iş değiştirdiğini, bir işte haftalık yalnız 320 sterline altı gün ve günde 12 saat çalıştığını söyledi:

“Tatilde ödeme alabileceğimize dair bir informasyon yok, gelmeyince paramı da alamıyordum.”

Ölmez, Londra’da oldukca sayıda kişinin aynı durumda bulunduğunu altını çizdi.

Rapor kapsamında görüşülen yüzlerce işçinin büyük bir çoğunluğu ek mesai tutarı almadan saatlerce fazladan çalıştıklarını, işyerinde zorbalıkla karşılaştıklarını belirtti.

“Çocuğum doğunca izin alamadım”

Kuruma konuşan bir işçi, iş bulmanın zor olmasından dolayı bu durumun bir kısırdöngüye dönüştüğünü aktardı: “Senelik iznime çıktığımda param ödenmiyor. Çocuğumun doğduğunu söyledim, bunun için bile işten bigün izin alamadım.”

 İşçilerin üçte biri yasa dışı çalıştıklarını aktarırken RWCA bu durumun sömürüyü katladığını altını çizdi. 

RWCA’nın başlangıcında bulunan İbrahim Avcıl, Kürt ve Türk işçilerin bu kadar olağandışı koşullarda çalıştıklarını öğrenmekten dolayı şoke olduklarını dile getirdi: “Bunların İngiltere’de değil sadece bir üçüncü dünya ülkesinde olacağını düşünürsünüz, sadece öyleki değil.”

Rapor, işçilerin haklarının uygulanması için yürürlüğün işlerlik kazanması, çalışanlar ve işverenler için eğitim, Londra’da yaşayan değişik etnik kimlikteki işçiler için her dilde kaynak sağlanması, sömürüyü yakınma eden işçiler için koruma şeklinde değişik önlemlerin alınmasını tavsiye etti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy