BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç’tan Erdoğan’a: Bu konuşmalar spekülatif

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda gündeme ilişkin yapmış olduğu değerlendirmelerde zincir marketlerdeki ürünlerin fiyatlarına ilişkin düzenleme yapılacağını bildirmişti.

Erdoğan, basını da hedef alarak “Medya yatıyor, kalkıyor belli adları ekrana çıkararak market de market yaptıkları iş bu. Marketlerle ilgili gerek zincir gerek öteki marketlerle ilgili fiyatlar bu şekilde. Kabine’de arkadaşlarıma söyledim. Başta Tecim Bakanlığımız olmak suretiyle kontrolleri sıkılaştıracağız. Tüm sorun bu fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını arayacağız. Birçok birimlerde ekonomide farklılıklar var, Fiyat İstikrar Komitesi’ni kurarak takibini yapacağız. Zincir marketlerle ilgili kontrolleri sıkılaştıracağız, fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını bulacağız, takibini yapacağız” şeklinde konuşmuştu.

BİM İCRA KURULU ÜYESİ AYKAÇ’TAN ERDOĞAN’A YANIT

Besin Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, “Fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını arayacağız. Birçok birimlerde ekonomide farklılıklar var, Fiyat İstikrar Komitesi’ni kurarak takibini yapacağız. Zincir marketlerle ilgili kontrolleri sıkılaştıracağız” diyen Erdoğan’a cevap verdi.

Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulunan Aykaç, “Fahiş fiyat mevzusunun bu kadar gündemde olmasının sebebi enflasyon oranlarının yüksekliği” diyerek “Dünyanın savaşım etmiş olduğu bir enflasyonun birazcık daha değişik yaşanır halini görüyoruz. Burada aslına bakarsak üretimde maliyet enflasyonu var. Maliyet enflasyonuna eğilmediğimiz sürece bu konuşmalar spekülatif. Birçok işletmemiz zarar ediyor, kâr edenlerin de yüzde 0-4 içinde marjı var. BİM açısından herhangi bir ceza beklentimiz yok” ifadelerini kullandı.

Aykaç “Kendi kendimize yeteceksek birçok mevzuda dışa bağımlılığı azaltmalıyız. Tarımı kalkındırmak, hayvancılığı çoğaltmak zorundayız. Bizlerin üzerimize yapıştırılmaya çalışılan şeylere nominal olarak değil, oransal bakılması gerekiyor. Ben şirketim adına söyleyebilirim BİM’in 5 senelik bilançosunu incelesiler, kâr marjında bir artış yok. Öteki firmalar de aynı durumda” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ GELİR GRUBU ÜST VE ALT OLARAK İKİYE AYRILDI”

Rekabet Kurumu’na çağrıda bulunan Aykaç, şunları söylemiş oldu:

  • Kontrollerin sıkılaşmasıyla bir problemimiz yok, var ise eksiğimizi görüyoruz. Bu memlekette haksız rekabet işliyor. Rekabet Kurumu’na mesajımız olsun. Türkiye’nin yansılamak ürün üreten 3. ülke konumunda olduğu söyleniyor. Buna bir deva bulalım artık. Tedarikte bir daralma olduğu gözüküyor, fiyatlara yansıdığını da hissediyorum. Bugün Türkiye’de çağa ayak uyduramamış 150’den fazla mahalli market var.
  • 75 bin üstünde çalışanı olan bir şirketiz. EYT’ye takılan ciddi sayıda çalışan var. Türkiye’deki gelir grubu alt ve üst olarak ikiye ayrıldı. Beklentileri karşılayacak bir asgari ücret oranı adil olacaktır. Asgari ücret mevzusunda işletmeler devletten beklenti içinde olacaktır.
  • Enflasyonda Mart-Nisan sonrası acıklı düşüş umuyorum.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy