BDDK, kredi kullanımını sıkılaştıracak yeni bir karar açıkladı

BDDK, kredi kullanımını sıkılaştıracak yeni bir karar açıkladı

Kaynak, Reuters

22 Ekim 2022, 11:20 +03

Güncelleme 3 saat ilkin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bilançosunda yabancı para bulunan ya da nakit pozisyonu artıda olan şirketlere kullandırılacak kredilerde sıkılaşmayı artırdı.

Buna bakılırsa kredi kullanabilecek firmalar için daha ilkin 15 milyon TL olan yabancı para pozisyonu sınırı 10 milyon TL’ye indirildi.

Daha ilkin “nakit pozisyonu, etken toplamı ya da 1 senelik net satış gelirinden büyük olanı yüzde 10’unu geçen” şirketlere uygulanan kredi sınırlaması ise yüzde 5 olarak güncellendi.

Haziran 2022’de 15 milyon TL üstü dövizi olan ve döviz nakdi varlıkları, bilançosunun (etken ya da net satış) yüzde 10’unu aşan firmaların TL kredi kullanamayacağı kuralı getirilmişti. Yeni düzenlemeyle bu eşik değerler 10 milyon TL ve yüzde 5 olarak güncellendi.

Böylelikle, kredi kullanabilecek işletmeler için kapsam daha da daraltıldı.

Karar doğrultusunda 1 Kasım’dan itibaren geçerli olacak şekilde müşterilerden yeni beyan ve taahhüt alınacak.

Söz mevzusu uygulama, 1-31 Ekim döneminde ise mevcut hali ile devam edecek. 

BDDK’nın kredi piyasasını sıkılaştıracak bu yeni makroihtiyati önleminin Merkez Bankası’nın faiz indiriminin peşinden gelmesi ise dikkat çekti.

TCMB, hafta içinde siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 12’den yüzde 10,5’e indirmişti.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada, “Eğer merkez bankası bir gün ilkin ekonomiyi desteklemek için faiz indiriyorsa BDDK niçin ertesi gün kredileri sıkılaştırıcı tedbir alıyor? Faizleri düşük tutabilmek giderek daha çok ilave engelleme gerektiriyor ve her yeni tedbir maliyet yaratıyor” yorumunda bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy