‘Bana derler Fosforlu’

“Karakolda ayna var/Kız kolunda damga var/ Gözlerinden bellidir cevriyem/Sende kara sevda var” şarkısı ile bizlere fısıldayan namıdiğer “Fosforlu”… Anne babasını tanımadığı için gökteki yıldızlardan doğduğuna inanan, denizin kucağında bir sokak evladı olarak büyüyen, Galata’da karnını doyurabilmek için “icra-i sanat” eyleyen Cevriye, basit bir sokak kızı değil, İstanbul sokaklarının ta kendisi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın yeni sürem oyunu “Fosforlu Cevriye” bu senenin en iyi müzikallerinden biri. Oyuncuların ustalıkları, dansları ve müzikleriyle birçok ödülü de alacak şeklinde görünüyor. İki perdeden oluşan oyun, su şeklinde akıp gidiyor. Gülerken hüzünleniyoruz… Eee kolay mı Fosforlu Cevriye bu, Galata’nın gülü! Keyifli adı üstünde ya fosforlu parlıyor. Fakat bir de sevda vurdu mu kalbini bizim bildiğimiz Fosforlu, hoop bambaşka biri oluyor. Hikâyeyi bilmeyen yoktur aslen; 1930’larda İstanbul’un Galata semtinde yaşayan sokak kızı Cevriye, polisten kaçan bir adama gönül verir.

ROMANDAN EKRANA VE TİYATROYA…

Suat Derviş’in yazdığı roman, 1959’da “Fosforlu Cevriye”, 1969’da “Bana Derler Fosforlu” adıyla filme alındı. Yazar, romanını 1972’de senaryolaştırıp oyuncu Gülriz Sururi’ye ithaf etti. Yapıt, 2008’de müzikale dönüştürülüp ve Gülriz Suriri yönetiminde Ankara Devlet Tiyatroları tarafınca sahnelenmişti. Bugün İBB Kent Tiyatroları’nda tekrardan seyrettiğimiz müzikali Yelda Baskın yönetti.  

Yelda Baskın

“Fosforlu Cevriye, Ayşegül İşsever’in müzikali yönetmem teklifiyle beraber hayatıma girdi” diyen Baskın, “Romanı okuyup kabul ettim. Kast benim için mühim, kurum içinde oyuncu seçmeleri sonunda kastı seçtim. Sulh Dinçel, Maral Ceranoğlu, Tomris Kuzu, Kemal Yiğitcan, Gökhan Aktemur ve Oğuzhan Balcı’dan oluşan yaratıcı ekiple bir araya geldik. Dinamik ve taze bir müzikal olması için çalıştık” diyor.

“Fosforlu Cevriye”yi ekranda Türkan Şoray’dan ve sahnede Gülriz Sururi’den seyrettik. Türkan Şoray’ı ve Neriman Köksal’ı beyaz perdede Fosforlu Cevriye olarak izledik. 

SUAT DERVİŞ’İN İSTEĞİ

Baskın, “Fosforlu Cevriye’nin fosforu, ışığı onu filmlerle, şarkısıyla bir popüler kültür imgesine dönüştürmüş. Suat Derviş ise 60’lı yıllarda Gülriz Sururi’nin Fosforlu Cevriye’yi oynamasını fazlaca istiyor. Suat Derviş’in bu arzusu seneler sonrasında Gülriz Sururi’nin romanı uyarlayıp sahnelemesiyle gerçek oluyor. Sahnelediğim text Gülriz Sururi’nin uyarlaması… Ben romanı müzikalin belleği olarak kullanmayı seçtim. Kimi zaman hikâyenin akışına müdahale ettim, kimi zaman şarkı sözlerini tekrardan yazdım. Yeni görüntüler ekledim. Müziğin tekrardan yazılması da mühim doğal” diyor. 

Oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Berk Samur, Besim Demirkıran, Binnur Şerbetçioğlu, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Elif Verit, Emre Yılmaz, Hakan Örge, Irmak Örnek, Nur Saçbüker Otan, Samet Silme, Tuğrul Arsever, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yunus Erman Çağlar, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor. Oyun, 25-28 Ocak tarihleri içinde Ümraniye Sahnesi’nde saat 20.30’da sahnelenecek.

GÜLRİZ SURURİ’NİN ARZUSU…

Suat Derviş, 60’lı yılların başlangıcında Türkiye’ye döndüğünde siyasal, mesleki ve maddi anlamda sıkıntılı bir dönemden geçiyordu. “Fosforlu Cevriye” romanını yayınevlerine teklif ediyor fakat ne yazık her seferinde reddediliyordu. Suat Hanım’ın büyük arzusu, bu eserin yayımlanmasından öte, bir “müzikal” olarak oyunlaştırıldığını görmekti. Bunun için ilk görüştüğü şahıs genç kadın oyuncu Gülriz Sururi idi. Gülriz Hanım’ın da arzusu oyunu Kent Tiyatroları’nda sahnelemekti. “Karanlık bir gecede gökten düşüp parçalanan bir yıldız şeklinde…”  kalbimizde iz bırakan Suat Derviş’e, Reşat Fuat Baraner’e, Nâzım Hikmet’e ve Gülriz Sururi’ye slm olsun. 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy