Bakanların, milletvekili adayı olması düşünülüyor

İktidara yakınlığıyla malum Özgürlük gazetesi yazarı  Abdulkadir Selvi, AKP’nin seçim emek harcamaları hakkında kulis bilgilerini yazdı.

Selvi, “AK Parti’de milletvekili listelerinde değişimler planlanıyor. Fakat bu yüzde 60-70 seviyesinde değil. Yüzde 40’ın birazcık üstünde olabilir deniliyor” dedi.

Aynı yazısında Selvi bakanların, milletvekili adayı olmasının düşünüldüğünü de aktardı.

Selvi, “Erdoğan’ın kabinede devam ettirmek istediği adları milletvekilliğinden çekilme ettireceği söyleniyor. 2018 seçimlerinde Berat Albayrak, Abdulhamit Gül, Mevlüt Çavuşoğlu ve Süleyman Asil milletvekili seçilip ondan sonra çekilme etmişlerdi” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde karşıcılık ortak aday çıkarsa da çoklu adayla girilse de Erdoğan açısından bir risk gözükmüyor” iddiasında bulunan Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

“Ayrıca AK Parti’de seçim emek harcamaları hızlandırılıyor.

Seçim beyannamesi ile aday tanıtımı beraber yapılacak.

Yeni yüzyıl Türkiye Yüzyılı perspektifine uygun bir seçim beyannamesi yayınlanacak. 

AK Parti’de milletvekili listelerinde değişimler planlanıyor. Fakat bu yüzde 60-70 seviyesinde değil. Yüzde 40’ın birazcık üstünde olabilir deniliyor.

Milletvekili listelerine girmeyenlerin mahalli seçimlerde belediye başkan adayı olarak değerlendirilmesi gündemde.

Teşkilatlardan milletvekili adayı olacaklar ya da seçimde yeterince performans göstereceği düşünülmeyenler çekilme ettirilecek. Teşkilatların mühim oranda korunması düşünülüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde karşıcılık ortak aday çıkarsa da çoklu adayla girilse de Erdoğan açısından bir risk gözükmüyor. Erdoğan, Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ya da Mansur Yavaş’la yarıştığı takdirde ilk turda fakat değişik oranlarda seçimi kazanıyor.

Cumhur İttifakı’nın Parlamento’da da çoğunluğu sağlaması için çalışılıyor. AK Parti’nin 300’ün üstünde milletvekili çıkarması için çaba gösteriliyor.

Bakanların, milletvekili adayı olması düşünülüyor. Bakanlar seçim bölgelerinde sürükleyici oluyor. Erdoğan’ın kabinede devam ettirmek istediği adları milletvekilliğinden çekilme ettireceği söyleniyor. 2018 seçimlerinde Berat Albayrak, Abdulhamit Gül, Mevlüt Çavuşoğlu ve Süleyman Asil milletvekili seçilip ondan sonra çekilme etmişlerdi.

Mahalli seçimlerde bazı bakanların büyükşehirlerde belediye başkanı adayı yapılması gündemde.”

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy