Azerbaycan ve Ermenistan’dan Dağlık Karabağ’da güç kullanmama taahhüdü

putin, pashinyan ve aliyeev

Kaynak, Getty Images

31 Ekim 2022, 23:56 +03

Güncelleme 28 dakika ilkin

Rusya lideri Vladimir Putin, Soçi’deki üçlü görüşmelerde toprak anlaşmazlıklarında güç kullanmama taahhüdünde bulunan Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerde “normalleşme” yaşanmasını umduğunu söylemiş oldu.

Azerbaycan ve Ermenistan içinde 2020’deki savaştan bu yana en kanlı çatışmaların yaşanmasının peşinden organize edilen zirvede Putin, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada  “Fazlaca yararlı bir toplantıydı ve gelecek ihtimaller içinde anlaşmalar için oldukca iyi bir atmosfer oluşturuldu. Rusya nihai ve kapsamlı bir antak kalma bulmak için elinden geleni meydana getirecek” dedi.

Putin “Temasta kalacağız, diyaloğa ve bu çatışmaya son verme arayışına devam edeceğiz” diye konuştu.

Rusya’nın arabuluculuğunda meydana getirilen görüşmenin peşinden piyasaya çıkan ortak bildiride “Azerbaycan ve Ermenistan, Dağlık Karabağ’daki toprak problemi mevzusunda güç kullanmama” taahhüdünde bulunmuş oldu.

İki ülke bununla birlikte tüm sorunları “karşılıklı egemenlik ve toprak bütünlüğü temelinde çözme” mevzusunda anlaştı

Her iki ülke de “bölgede kalıcı ve uzu vadeli bir barışı güvence altına almak için, nihai sulh anlaşması adına etken hazırlıkların önemine” değindi.

Üçlü zirveden ilkin Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ayrı ayrı görüştü.

Paşinyan “En önemlisi barışı güvence altına almak ve kalkınma için ihtiyaç duyulan koşulları yaratmak” derken, Ermeni önder görüşmeden ilkin Erivan’ın öncelikleri içinde Azerbaycan’ın Karabağ’da Rus sulh güçleri tarafınca denetim edilen bölgelerden çekilmesi ve Ermeni cenk esirlerinin özgür kalması bulunduğunu belirtti.

Putin sonrasında, Rus mevkidaşına “normalleşme sürecine ivme kazandırdığı için” teşekkür eden İlham Aliyev ile bir araya geldi.

Aliyev “Karabağ’daki çatışma şimdiden tarih. Problem iki yıl ilkin çösüldü. Dolayısıyla bu bağlamda konuşacak bir şey kalmadı” dedi.

Geçen ay iki ülke arasındaki çatışmalarda 286 şahıs yaşamını yitirmiş, Rusya’nın bir ateşkes sağlayamamasının peşinden, devreye ABD girmişti.

2ğMoskova’nın Ukrayna işgali sebebiyle dünya sahnesinde soyutlama olduğu dönemde, ABD ve AB, Ermenistan-Azerbaycan sulh görüşmelerinde daha etken bir rol üstlendi.

Brüksel ve Washington’ın diplomatik girişimlerinden sonrasında Azeri ve Ermeni Dışişleri Bakanları 3 Ekim’de geleceği sulh anlaşmasını yazmaya başlamışlardı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy