Azerbaycan: İran’a itimadımız yok

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği çalışanları ve aileleri ile büyükelçiliğe düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden güvenlik şefinin cenazesi Bakü’ye götürüldü.

Bakü’ye uçakla giden Tahran Büyükelçiliği çalışanları ve aileleri, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov ve bakanlık yetkilileri tarafından karşılandı. Saldırıda hayatını kaybeden emniyet amiri Asteğmen Orhan Askerov’un cenazesi de aynı uçaktan getirildi.

Halefov, yaptığı basın açıklamasında, Tahran büyükelçiliğine düzenlenen saldırının “terör eylemi” olduğunu söyledi.

Halefov, böyle bir olayın olmasını beklemediklerini belirterek, “Bu kabul edilemez. Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’ne göre her devlet ülkedeki büyükelçiliklerin güvenliğinden sorumludur. Ortaya çıkan terörden İran sorumludur. doğal olarak “Her yönüyle ve şeffaf bir şekilde soruşturmalı, suçluları ve arkasındaki güçleri tespit etmeli ve cezalandırmalıdır. Bu bizim İran’dan açık talebimizdir” dedi.

“Umudumuz da güvenimiz de yok”

Olaya ışık tutmak için ilgili uluslararası mekanizmaları kullanmayı düşündüklerini kaydeden Halefov, “Cumhurbaşkanımız zor da olsa Tahran büyükelçiliğini boşaltma kararı almıştır. Büyükelçiliğin durdurulması sorumluluk gerektiren bir karardır. herhangi bir ülkede iş ve diplomatik iş, umudumuz veya güvenimiz yok. o ifadeleri kullandı

Olaydan dolayı çok üzgün olduğunu belirten Halefov, “Tahran büyükelçiliğinin diplomatik faaliyetleri tamamen durdurulmuştur. Binayı ve taşınmazları korumak için 5 kişi olacak ancak bu kişiler diplomatik faaliyette bulunmayacaklar” bilgisini paylaştı. Tebriz Başkonsolosluğumuz görevine devam edecektir” dedi.

NE OLDU?

27 Ocak sabahı Tahran’daki Azerbaycan büyükelçiliğine düzenlenen silahlı saldırıda büyükelçilik güvenlik şefinin öldüğü, iki güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi.

İranlı yetkililer, saldırganın olaydan sonra tutuklandığını söyledi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınadı ve Tahran büyükelçiliğinin boşaltıldığını duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de saldırıyı “terör eylemi” olarak nitelendirdi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy