Ay tozu için üretilen sprey, Barbie bebeklerde test edildi

Bilim adamları, uzay giysisi giyen Barbie bebeklerinden yapay ay tozunu başarılı bir şekilde çıkarabilen yeni bir sıvı nitrojen spreyi geliştirdiler.

ABD’deki Washington Üniversitesi’nden araştırmacıları içeren ekip, yeni cihazın gelecekte aya iniş yapan astronotların karşı karşıya olduğu büyük bir sorunu çözme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

SPREY ÖNCEKİ AY TOZ TEMİZLEME TEKNİKLERİNE GÖRE DAHA İYİ SONUÇ VERİYOR

Independent Türkçe’nin bildirdiği üzere, geçtiğimiz günlerde Acta Astronautica bilim dergisinde yayınlanan bir araştırma, spreyin uzay giysilerine en az zarar vererek vakum ortamında insan yapımı Ay tozunun %98’den fazlasını temizleyebildiğini ortaya koydu.

Bilim adamları, bu yeni yöntemin, dokunduğu her şeye yapışan Ay tozunu gidermek için daha önce çalışılan tüm teknikleri geride bıraktığını söylüyor.

Araştırmacılar, 1960’larda ve 1970’lerde Apollo astronotlarının uzay giysilerindeki tozu temizlemek için fırça kullandıklarına ve bunun pek işe yaramadığına işaret eden bir örnek veriyor.

Bilim adamları, tozun uzay giysilerine de girdiğini ve mühürlerini yok ederek bazı giysileri kullanılamaz hale getirdiğini söylüyor.

Araştırmanın baş yazarı Ian Wells, “Ay tozu elektrostatik olarak yüklü, aşındırıcı ve her yerde bulunan ve başa çıkması çok zor olan bir maddedir” dedi.

Dr. Pozzi şunları ekledi:

Hiç değilse, her şeyi kaplayan ince bir toz tabakasıyla karşı karşıya kalırsınız.

NASA, 2025 yılında Artemis görevi ile aya ilk kadın ve beyaz olmayan insanı indirmeyi hedefliyor.

Uzay ajansı ayrıca, ay tozu sorununa bir çözüm gerektirecek diğer gezegen keşifleri için ay yüzeyinde bir üs kurmayı umuyor.

Bilim adamları yeni çalışmada, tozla kaplı daha sıcak bir malzemeye çok soğuk sıvı nitrojen püskürtüldüğünde, toz parçacıklarının nitrojen buharı üzerine çöktüğünü gösterdi.

Bilim adamları bu etkiyi boncuklara ve sıcak bir tavaya dökülen soğuk suyun hareketine benzetiyorlar.

Araştırmacılar yeni yöntemi sıvı nitrojen kullanarak hem normal atmosferik koşullar altında hem de daha uzay benzeri bir vakumda test ettiler.

Spreyin en iyi vakum atmosferinde işe yaradığını bulan araştırmacılar, sıvı nitrojenin uzay giysisinde kullanılan malzemelere diğer temizleme yöntemlerine göre çok daha az zarar verdiğini de buldular.

Bilim adamları şu anda insan yapımı Ay tozu parçacıkları ve sıvı nitrojen arasındaki karmaşık etkileşimleri daha iyi anlamak için araştırma yapıyorlar.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy