‘Avrupa’nın en büyük para aklayıcılarından biri’ İspanya’da mahkemeye çıkarıldı

polisler

Kaynak, guardia civil

2 saat ilkin

“Avrupa’nın en büyük para aklayıcılarından biri” olmakla suçlanan bir İrlanda vatandaşı İspanya’da mahkemeye çıkarıldı.

62 yaşındaki Johnny Morrissey, Pazartesi Malaga’da yakalanmıştı.

Avrupa Birliği’nin polis gücü Europol’e bakılırsa Morrisey bir yıl içinde 200 milyon euro akladı.

İrlandalı gösterim kuruluşu RTE’ye bakılırsa Morrissey’in yakalanması için değişik ülkelerden altı ayrı polis gücü beraber çalıştı.

Bunlar içinde İspanya, İrlanda ve ABD’nin uyuşturucuyla savaşım birimi de bulunuyor.

Morrissey, İrlanda merkezli Kinahan Karteli’nin üyesi olmakla suçlanıyor. Bu kartel İrlanda’da 2015’ten bu yana bazı cinayetlerin sorumlusu olarak görülüyor.

Birden fazla ülkede etkinlik gösterdiği kabul edilen kartele karşı polis güçleri son dönemde harekete geçmiş, ABD de üst düzey üyeleri hakkında data verecek kişilere 5 milyon dolara kadar ödül vadetmişti.

Votka satışı

Europol’ün de içinde olduğu 18 ay devam eden soruşturma sonucunda, Morrissey’in yasa dışı para transferleri vesilesiyle para akladığı, parayı aklayabilmek için İspanya’nın Costa del Sol bölgesindeki restoran ve gece kulüplerine satış icra eden bir votka markası yarattığı bulunmuş oldu.

Europol’e bakılırsa aklama faaliyetleri için İngiltere ve Cebelitarık’ta da firmalar kuruldu.

Morrissey’in tutuklu yargılanmaya devam edeceği, aynı dosya kapsamında gözaltına alınan bir öteki insanın da tutuklu kalacağı, bir kadının ise kefaletle özgür bırakıldığı açıklandı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy