Apple Music’te 2022’de en popüler şarkılar duyuruldu

Aralık ayına girmeden pek oldukça ‘2022 yılının en iyileri’ sıralaması görmeye başladık. Yakın vakit ilkin Apple da kendi servisleri için listeleri paylaşmaya başladı. App Store tarafında en popüler uygulamalar ve oyunları paylaşan Apple, daha yeni ücretli abonelik ile hizmet veren müzik servisinin 2022’nin en popüler şarkılarını paylaştı.

APPLE MUSIC’TE 2022 YILININ ENLERİ

2022’de yeni bir özellik olarak Apple Music Replay tarafında daha kapsamlı dinleme analizleri ve tamamen kişiselleştirilmiş bir öne çıkanlar videosu benzer biçimde yeni işlevlerle dolu bir yıl sonu deneyimi sunuluyor. Kullanıcılar en oldukça dinledikleri şarkıları, albümleri, sanatçıları, türleri ve oldukça daha fazlasını keşfedebiliyor. Süper hayranlar, favori sanatçılarını yada türlerini en oldukça dinleyen 100 dinleyici içinde olup olmadıklarını bile görebiliyor.

 

Apple 2022 sıralaması hakkında direkt şu açıklamayı yapmış oldu:

 

“Apple Music bununla beraber 2022’nin en popüler şarkılarını, Shazam’da en oldukça aratılan içeriklerini, en popüler fitness şarkılarını ve en oldukça okunan şarkı sözlerini öne çıkaran yıl sonu listelerini de deklare etti. Müzik severler sıralamaları detaylı inceledikçe İngilizce dışındaki dillerdeki şarkıların artan varlığını, bir zamanlar niş kabul edilen türlerin yükselişini ve ilk kez öne çıkan sanatçıların coşku verici başarısını fark edecek.

Kid LAROI ve Justin Bieber, beraber imza attıkları “STAY” ile 2022’nin En Popüler Şarkıları sıralamasında 1. sıraya yerleşerek yılı kapattı.

2021 yazında piyasaya sunulan “STAY”, 51 gün süresince Günlük Top 100: Global listesinin başlangıcında kaldı ve 2022 süresince listedeki varlığını sürdürdü.

Piyasaya sunulmuş olduğu ilk günden bu yana Günlük Top 100: Global sıralamasında kalan “STAY”, tüm dünyada 69 ülke ve bölgede Günlük Top 100 sıralamasında 1 numaraya ulaştı.

Senenin en popüler 100 şarkısından 32’sinin Hip-Hop türünde olması yardımıyla Hip-Hop, En Popüler Şarkılar listesindeki liderliğini korudu. Hip-Hop’ı listedeki 23 şarkıyla Pop ve 11 şarkıyla R&B/Soul türleri izliyor.

Dördüncü sırada sekiz şarkıyla Latin, beşinci sıradaysa altı şarkıyla J-Pop içeriyor. En Oldukca Okunan Şarkı Sözleri sıralaması ise oldukça değişik sonuçlar gösteriyor.

Bu listenin birinci esnasında Disney’in yapımcılığını üstlendiği Encanto’nun film müzikleri içinde öne çıkan “We Don’t Talk About Bruno” bulunuyor. En global listelerden önde gelen şarkı sözleri sıralamasında 100 şarkıdan 29’u İngilizce dışındaki bir dilde.

İngiliz DJ Joel Corry’nin MNEK ile beraber imza attığı “Head & Heart” adlı parçası, Apple Fitness+ ve Apple Music fitness çalma listelerindeki en popüler şarkıların sıralandığı Fitness Şarkıları listesine liderlik ediyor. “Head & Heart” tüm dünyada 53 ülke ve bölgede Günlük Top 100 listesine girdi, 12 ülke ve bölgede ilk 20’de yer aldı. Shazam listesinin birinci sırasına Elton John ve Yakarma Lipa’nın beraber seslendirdiği “Cold Heart (PNAU Remix)” yerleşti. Böylece Elton John ilk kez Shazam global listesinin liderliğini üstlenmiş oldu.

Hem 17 ulusal listede 1 numaraya ulaşan hem de İngiltere listelerinde ilk kez birinci sıraya oturan bu parça, iki müzisyen için de bir rekoru temsil ediyor. İlk beşte bunun yanı sıra Glass Animals’dan “Heat Waves”, Harry Styles’dan “As It Was”, Farruko’dan “Pepas” ve Acraze ile Cherish’in beraber seslendirdiği “Do It To It” yer aldı.

Öteki yerlerde ise Apple Music’te 2022 Senenin Sanatçısı olarak seçilen Bad Bunny, Un Verano Sin Ti adlı albümüyle senenin en büyük albümüne imza atan ilk Latin sanatçı oldu. Un Verano Sin Ti, üstün dereceli kıran çıkışından yalnızca dört ay sonrasında yaşam boyu dinlenme sayısına bakılırsa en büyük Latin albümü olmuştu.”

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy