Angela Merkel’den Vladimir Putin itirafı

Almanya eski Başbakanı Angela Mergel, Der Spiegel dergisinde piyasaya sürülen röportajında, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik itiraflarda bulunmuş oldu.

Merkel röportajında, o dönem Ukrayna mevzusunda Rusya ile diyalog girişiminde bulunduğunu sadece Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafınca yalnız bırakıldığını söyleyerek “Ayrıldıktan sonrasında daha barışçıl bir dönem olmasını arzu ederdim, zira Ukrayna mevzusuyla fazlaca uğraştım. Fakat sürpriz olmadı. Minsk Anlaşması aşındı. 2021 yazında başkanlar Biden ve Putin ile görüştüm. Macron ile beraber AB Konseyi’nde Putin ile bağımsız bir Avrupa münakaşa formatı oluşturulmasını istedim. Bazı insanoğlu buna itiraz etti. Artık kendimi savunacak gücüm kalmamıştı. Bundan dolayı hepimiz sonbaharda görevimin sona ereceğini biliyordu” ifadelerini kullandı.

“POLİTİK AÇIDAN İŞİNİZ BİTTİ”

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Putin ile Moskova’da yapmış olduğu görüşmeye ilişkin konuşan Merkel, “Moskova’ya veda ziyaretimde de aynısı oldu. Putin burada ‘politik açıdan işiniz bitti’ mesajı verdi. Putin için mühim olan bir tek güçtür. Bu son ziyarette Lavrov’u da yanında getirdi, normalde görüşmelerimiz baş başa olurdu” dedi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy