Anayasa Mahkemesi, Aysel Tuğluk’un tahliye talebini reddetti

Anayasa Mahkemesi, Aysel Tuğluk'un tahliye talebini reddetti

Kaynak, HDP

13 Ağustos 2022, 13:05 +03

Güncelleme 7 saat önce

Hatice Kamer, Diyarbakır

Anayasa Mahkemesi, demans teşhisi konan Aysel Tuğluk için avukatlarının yaptığı cezanın infazının ertelenmesi ve tahliye edilmesine ilişkin tedbir talebinin reddine hükmetti.

AYM kararında, “Adli Tıp Kurumunun ilgili ihtisas ve üst ihtisas kurullarının başvurucu hakkındaki tıbbi belge ve kayıtları inceleyerek yaptıkları değerlendirmelerde, tutarlı olarak, başvurucunun yaşamını yalnız idame ettirebileceği ve hastalığı nedeniyle infaz ertelemesi gerekmediği belirtilmiştir” ibaresine yer verdi.

 Kurum böylece avukatların infaz ertelenmesi ve tahliye taleplerini reddetti.

AYM, aynı kararda demansın zamanla ilerleyebileceği, zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelebileceği, ceza infaz evinde hayatını yalnız idame ettiremez duruma gelebileceği ihtimali olduğunu da belirtti.

Bu kararın ardından Aysel Tuğluk’un avukatları yazılı bir basın açıklaması yaptı, AYM kararında çelişkilerin olduğunu savundu.

Dosyada Tuğluk’un sağlık durumunun geldiği aşamayı gösteren çok sayıda belge olduğu ve sağlık durumunun gitgide ağırlaşacağına dair açıklamaların olduğu kaydedildi.

Tuğluk’un avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin insan hakları mekanizmalarının köklü içtihadının zorunlu kıldığı kararı vermekten imtina ettiğini öne sürdü.

AYM kararı sebebiyle kararın muhatabı olan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına bir kez daha başvuru yapacaklarını belirten avukatlar, Tuğluk’un infaz ertelenmesini ve ivedilikle tahliyesini bir kez daha talep edeceklerini duyurdular. 

28 Şubat Davası nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve yaklaşık bir yıldır cezaevinde olan eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in demans nedeniyle tahliye edilmesi tartışmaları alevlendirmişti.

Bir’in tahli edilirken Tuğluk’un tahliye edilmemesine yönelik tepkiler artmış, Tuğluk’un avukatları “Kişiye göre hukuk işletiliyor” demişti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy