Amsterdam’daki Schipol Havalimanı personel eksikliği nedeniyle silahlı kuvvetlerden yardım istedi

2 saat ilkin

Yusuf Özkan, Lahey 

Schipol Havalimanı

Kaynak, Getty Images

Personel eksikliği nedeniyle binlerce uçuşu iptal eden Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Schipol Havalimanı, açığın karşılanması için ordudan yardım istedi. 

Hollanda hükumeti, “Bu askerin işi değil” diyerek havalimanı yönetiminin talebine pozitif cevap vermedi.

Avrupa’da tayyare haraketliliği açısından ilk; yolcu sayısı açısında üçüncü sırada bulunan Schipol Havalimanı, Mayıs ayından bu yana ciddi bir personel sıkıntısıyla karşı karşıya.  

Koronavirüs salgını esnasında uçuşların durması ve personelin işten çıkarılmasıyla süregelen sorun artarak sürüyor. 

Bilhassa güvenlik kontrolü meydana getirecek personelin yetersizliği nedeniyle havalimanında yığılma meydana geliyor. Birçok yolcu, güvenlik kontrolünden zamanında geçemediği için uçuşunu kaçırdığını söylüyor.

Personel eksikliği nedeniyle bagaj yükleme – boşaltma problemi yaşandığı için oldukca sayıda şahıs mağdur oluyor. 

Bundan dolayı Schipol Havalimanı yönetiminin, yaşanmış olan kaosu hafifletmek amacıyla, iki kez hükümete başvurarak silahlı kuvvetler çalışanının havaalanıda görevlendirilmesini istedi.

Mayıs ve Eylül aylarında meydana getirilen iki ayrı başvuruda, acil personel açığının askerler vasıtasıyla giderilmesi önerildi.

Hollanda’da piyasaya sürülen De Telegraaf gazetesine nazaran, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafınca hükümetin gündemine getirilen öneriye, Güvenlik ve Hakkaniyet Bakanlığı ile Müdafa Bakanlığı karşı çıktı.

Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Savaşım Koordinatörlüğü (NCTV), Schipol Havalimanı’nın, ordudan bu şekilde bir yardım isteme yetkisinin bulunmadığını bildirdi.

NCTV, hükümete gönderilmiş olduğu tavsiyede, “Sonuçta askeri personelin görevlendirilmesi, her şeyden ilkin Schiphol’ün ticari çıkarlarına hizmet edecek. Ek olarak öteki ticari tarafların yardım isteyebileceği bir emsal oluşturma riski de var” dendi. 

Havalimanında çalışmanın ordunun işi olmadığını belirten hükümet, Schipol’ün önerisine pozitif cevap vermedi.

Schiphol sözcüsü, ordunun yardımının havalimanında rahatlama sağlayabileceğini savunarak “Eğitimli insanlara ihtiyacımız vardı. Askerler de esasen eğitimli” dedi.

Havalimanı yönetimi, personel sıkıntısı nedeniyle Mart 2023’e kadar yolcu sayısını yüzde 13 oranında sınırlama sonucu aldı. Bundan dolayı binlerce uçuş iptal edilecek.

Schipol’ün en büyük kullanıcısı olan KLM Havayolları da Hollanda pazarında bilet satışlarını sınırlayacağını duyurdu. 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy