Altılı Masa: Akşener, BTP ve başörtüsüne ilişkin Anayasa değişikliğini masaya getiriyor


Altılı Masa

Kaynak, Getty Images

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mutabakatını imzalayan siyasal partilerin oluşturduğu “Altılı Masa” hafta başlangıcında, 14 Kasım pazartesi günü DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde bir araya gelecek ve en tehlikeli sonuç toplantılarından birini gerçekleştirecek.

Toplantının “olağan” gündeminde, tamamlanma aşamasına gelen parlamenter geçiş sürecinin yol haritası ile ortak politikaları belirlemek suretiyle oluşturulan komisyonların çalışmalarının olması planlanıyor.

Eleştiri gündem maddelerini ise İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “masaya taşıyacağını” açıklamış olduğu Büyük Türkiye Partisi’nin (BTP) masaya dahil edilmesi önerisi ve başörtüsüne anayasal güvence mevzusunda ortak tutum belirlenmesi mevzuları oluşturacak.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hafta başından itibaren masada yer edinen siyasal partilerin liderlerini ziyaret ederek gündem önerilerini aldı. 

“Genişleme stratejisi” görüşülecek

Görüşmede, cumhurbaşkanı adayının kim olacağı mevzusunun masa gündemine gelmesi beklenmiyor. Sadece önceki toplantılardan değişik olarak, Altılı Masa’ya dahil olmak isteyen siyasal partilerle ilgili iyi mi bir tutum alınacağı netleşmiş olacak. 

Bu sebeple İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Altılı Masa’ya alınmasını isteyen BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın bu talebini masaya getirecek. 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu öğrenci negatif bir cevap vermedi. Sadece başta ev sahibi DEVA Partisi olmak suretiyle, Gelecek ve Mutluluk Partisi de, BTP’in masaya dahil edilmesine sıcak bakmıyor. Üç siyasal partinin karşı çıkış gerekçesinin altında, Altılı Masa’nın ortalama 1 senedir yürüttüğü çalışmalarda mesafe alınması; başka siyasal partilerin katılım talepleri ile masa çalışmalarının sekteye uğrayacağı endişesi dile getiriliyor.

CHP Lideri açıkça karşı çıkmasa da CHP içinde de, Altılı Masa’nın hemen hemen bir ittifaka dönüşmediğine dikkat çekilerek genişleme taleplerinin ittifak sürecinde görüşülebileceği yada İYİ Parti’nin BTP adaylarını kendi listesinden aday gösterebileceği yorumları da yapılıyor.

Kulislerde BTP’nin Altılı Masa’ya katılım talebinin “krize yol açmayacak” şekilde liderler tarafınca çözüleceği beklentisi dile getirilirken, Altılı Masa’nın bundan sonraki katılım taleplerine dönük ilke sonucu da alabileceği belirtiliyor.

Başörtüsü için ortak tutum arayışı

Altılı Masa’nın bir başka mühim mevzusu ise AKP ve MHP’nin başörtüsü ve “ailenin korunması”na ilişkin anayasa değişikliği ile ilgili ortak iyi mi bir tutum alınacağı olacak. 

Başörtüsü serbestisi mevzusunda yasa değişikliği teklifi veren CHP, bu düzenlemeye destek istiyor. CHP, anayasa değişikliğinin yeni parlamentonun işi olduğu nedeni öne sürülerek, bu konudaki bir anayasa değişikliğine destek verilmeyeceğini açıklamıştı. Muhalefetin bölünmesinin “referandum” sonucunu doğuracağını dikkate alan Akşener ise mevzuyu Altılı Masa’ya götürme sonucu aldı.

AKP’nin başörtüsü üstünden seçmenini konsolide edebilmek için seçimlerde “üç sandık” koyma hesabını dikkate alan karşıcılık, “referandum” sonucu doğurmayacak seçenekler üstünde uzlaşma arayacak.  O nedenle, masadan ya anayasa değişikliğine destek vermeme ya da destek verip 400’ün üstünde bir oyla parlamentodan geçmesinin sağlanması yönünde karar alınabilir.

Sadece bu mevzuda uzlaşma sağlanmanın da kolay olmayacağına dikkat çekiliyor. Bu sebeple CHP, “anayasayı tanımayan bir siyasal anlayışla anayasa yapılamayacağını” savunarak, başörtüsü mevzusu da olsa AKP ile bir anayasa değişikliğinin içinde olmayacağı görüşünü öncesinden kamuoyuna deklare etti.

İYİ Parti ise hem CHP, hem de iktidar partisinin bu mevzuyu gündeme getirmesinden rahatsız.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise Anayasa değişikliği teklifinin Meclis’ten 400’ün üstünde kabulü için muhalefetin de destek vermesi icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor.

“Anayasal ve yasal reformlar”a başörtüsü arası

Anayasal ve yasal reformlar komisyonunun çalışmasında sona geldiği belirtilirken, kamuoyuna açıklanmasının, AKP’nin başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği teklifinin içinde ne olduğunun netleşmesinden sonraya bırakılabileceği belirtiliyor.

Kulislere yansıyan bilgilere gore masadan AKP’nin anayasa değişikliği teklifine destek çıkmaması halinde, Altılı Masa’nın kılık giyim mevzusu dahil dini kazanımların  korunmasına ilişkin hükümleri de içerecek şekilde düzeltim planlarının kamuoyuna açıklanması planlanıyor. Sadece destek sonucu çıkarsa, başörtüsü mevzusunda ek olarak bir düzenlemeye yer verilmeyebileceği belirtiliyor.

Emekler ortaklaştırılacak

Parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritasının ise liderlerin en mühim gündem maddesi olması planlanıyor. Bu mevzuda emek harcama yürüten komisyonun hazırladığı taslağa liderlerin son biçimini vereceği ve bu mevzuda liderlerin “uzlaşı” açıklayabilecekleri belirtiliyor.

Seçimden sonrasında kurulacak hükümetin “programı” niteliğindeki temel politikalar mevzusunda çalışmaların da liderler tarafınca ele alınması planlanıyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy