Ali Öztunç’tan Bakan Vahit Kirişci, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin hayvan bakım merkezinde yaşanmış olan vahşet üstüne savcılığa suç duyurusunda bulunmuş oldu. 

Öztunç, yapmış olduğu suç duyurusunda Bakan Vahit Kirişci, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay ve görevli yetkilerden suç duyurusunda bulundu.

Öztunç, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK); kamuya ilişkin araçların işlenilen suçlarda kullanılması, kamu görevlisinin suçu bildirmemesi, görevini kötüye kullanma suçlarını içeren 181, 257, 266, 279’ncu maddeleri ile 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na karşıcılık, Anayasa ve çevre kanunlarına karşıcılık ile savcılığın re’sen tespit edeceği diğer suçlar üstünden soruşturma yapılmasını talep etti.

CHP’li Öztunç, suç duyurusunda görüntülerin ortaya çıkmasının peşinden fazlaca sayıda yurttaşın, sivil cemiyet örgütünün CHP Genel Başkanlığı’nın ve CHP Tabiat Hakları ve Çevreden Görevli Genel Başkan Yardımcılığı’nın sürece dahil olmasına için taleplerin geldiğini beyan etti.

Resmi Gazete’de 14 Temmuz 2021 tarihinde piyasaya sürülen 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na ve TCK’da meydana getirilen değişikliklere atıf meydana getiren Öztunç, hazırladığı Siyaset Metninde; “Konya’da yaşanmış olan acı vaka, maalesef meydana getirilen uyarılara karşın yüzeysel ve sığ yaklaşımlarla hızlıca TBMM’den geçirilen söz mevzusu yasal düzenlemelerin yarattığı iklimin vakasıdır. Bu bağlamda, 5199 Sayılı Kanun’un uygulamasından görevli olan Ziraat ve Orman Bakanı ve Bakanlık yetkilileri, soruşturmaya mevzu suçun işlenmesini kolaylaştıracak yasal yerin oluşmasına yol açmıştır” ifadelerine yer verdi. 

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin barınakta hayvanlara yönelik sertlik, aç bırakma benzer biçimde Hayvanları Koruma Kanunu’na aykırı hareket edildiğini ifade eden Öztunç, “Bu yüzden somut vakada yalnız canavarca hisle köpek öldüren kişilerin değil, söz mevzusu eylemleri olağanlaştıran uygulamalara yasal zemin açan başta Ziraat Orman Bakanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olmak suretiyle tüm sorumluların soruşturmaya dahil edilmesi gerekmektedir” dedi.

Barınakta yaşanmış olan sertlik görüntülerine atıf meydana getiren Öztunç’un suç duyurusu şöyleki:

  • Videoda görüldüğü suretiyle çalışanlardan biri köpeğe onlarca defa elindeki demir kürekle vurmakta, öldürme kastıyla hareket etmekte ve kasten eziyet etmektedir. Bu haliyle belediye yetkilileri kendilerine verilmiş hak ve yetki sınırını aşmak suretiyle kasten hayvanlara işkence etmiş ve öldürmüştür. Bu durum TCK 257 uyarınca görevi kötüye kullanma suçunu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 28/A maddesi uyarınca hayvana işkence ve kasten öldürme suçunu oluşturmaktadır. İlgili madde uyarınca bir ev hayvanını yada evcil hayvanı kasten öldüren şahıs 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bunun yanında kamu vasıta gereçleri suçta kullanılmış olup TCK 266 maddesi de uygulanmalıdır.

Suç duyurusunda Öztunç, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin, alınması ihtiyaç duyulan önlemleri tanımlayan Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’ni ihlal ettiğini de altını çizdi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy