AKP’li Yüreğir Belediyesi’ne ait cenaze aracındaki dört tabutun içinde esrar ele geçirildiği ortaya çıktı

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, 21 Kasım 2021 tarihinde, Adana Yüreğir Belediyesi’ne ait cenaze nakil aracı ile doğu illerinden Adana’ya yüklü oranda uyuşturucu madde getirileceği suç duyurusu üstüne soruşturma başlattı.

Soruşturmanın tamamlanmasının arkasından savcılık, iddianameyi 3 Şubat 2022 tarihinde tamamladı ve Adana Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. İddianame kabul edildi. 2022/423 no’lu iddianameye bakılırsa; ihbarın arkasından başlatılan soruşturma şu şekilde gelişti:

Adana Narkotik Suçlarla Savaşım Şubesi Müdürlüğü Operasyon ve Soruşturma Yazıhane Amirliği görevlileri, 21 Kasım 2021 günü saat 14:38 sıralarında alınan istihbari bilgide, 01 ADT 406 plakalı Yüreğir Belediyesi’ne ait cenaze nakil aracı ile doğu illerinden Adana’ya yüklü oranda uyuşturucu madde getirileceği şeklinde bilgiler alınması üstüne işlemlere başladı.

YAKLAŞIK 1,5 SAAT TAKİP EDİLDİ

Ceyhan ilçesi girişinde takımlar tarafınca lüzumlu tertibat alındı. Cenaze nakil aracı, ayın gün saat 15:30 sıralarında Ceyhan otobanının D-400 kara yolu girişinde görüldü ve takip edilmeye başlandı. Vasıta, Mercimek Mahallesi’nde bir adreste ortalama 30 dakika durdu ve sonrasında yine harekete geçti. Vasıta, D-400 yolundan Adana’ya doğru giderken aynı gün saat 17:00 sıralarında Çimento Polis Uygulama Noktası’nda durduruldu. Araçta şoförün iki çocuğunun da olduğu belirlendi.

4 TABUT İÇİNDE ESRAR ELE GEÇİRİLDİ

Cumhuriyet Başsavcısı’ndan vasıta içinde arama yapılması için karar alındı. Saat 18:05’te cenaze nakil aracı içinde arama yapılmış oldu. Araçta dört tane tabut vardı. Meydana getirilen aramada, dört tabut içinde, üç paket halinde, daralı ağırlığı 17 kilo 750 gram olan ve esrar olduğu değerlendirilen madde ele geçirildi.

ŞOFÖRÜN İKAMETİNDE DE…

Cenaze nakil aracının şoförünün evinde de arama yapılmış oldu. Şoförün ikametinin yatak odasındaki sırt çantası içinde dört paket halinde, daralı ağırlığı 760 gram olan ve esrar olduğu değerlendirilen madde ile kavanoz içinde, darasız ağırlığı 24 gram olan ve esrar olduğu değerlendirilen madde ele geçirildi.

Soruşturma kapsamında, cenaze nakil aracının şoförünün uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığının tespiti için kan ve idrar örnekleri üstünde araştırma yapılmış oldu. Toksikoloji raporu 28 Aralık 2021 tarihinde tamamlandı. Rapora bakılırsa; şoförün idrarında uyuşturucu ve uyarıcı maddelerden amfetamin ve metamfetamin bulunmuş olduğu tespit edildi. Sürücü hakkında, ‘uyuşturucu ve uyarı madde kullanma’ suçlaması ile 2022/9919 dosya numarası ile ek olarak bir soruşturma açıldı.

GÖZALTINA ALINDI

Sürücü gözaltına alındı. Sürücü, savunmasında, esrar kullandığını, ikametinde ele geçirilen esrarın kendisine ait bulunduğunu ve kullanmak için bulundurduğunu söylemiş oldu. Sürücü, bir ay içinde, tanımadığı sokak satılıcılarından bin TL karşılığında 850 gram esrar maddesi satın aldığını, bir kısmını kullandığını, geriye kalan kısmın ise evde ele geçirilen maddeler bulunduğunu beyan etti.

TABUTLARIN İÇİNİ KONTROL ETMEDİĞİNİ SAVUNDU

Sürücü, cenaze nakil aracı içindeki tabutta bulunan esrarın kendisine ait olmadığını, esrar maddesini polislerin kendisine göstermesi üstüne gördüğünü, yola çıkmadan ilkin tabutların içini denetim etmediğini beyan etti. Sürücü, kesinlikle uyuşturucu madde ticareti yapmadığını, dövüşten dolayı hasımlarının bulunduğunu, bu yüzden hakkında aslı astarı olmayan bilgilerin polise verildiğini düşündüğünü beyan etti ve ile alakalı suçlamaları kabul etmedi.

İddianamede, tüm soruşturma işlemlerinin arkasından şu değerlendirme yapılmış oldu:

“Şüphelinin yakalanış şekli, alınan istihbari data ve bu data ile uyumlu olarak şüphelinin içinde bulunmuş olduğu 01 ADT 406 plakalı cenaze aracında net 5 bin 810 gram esrar maddesi ele geçirilmesi, gene şüphelinin ikametinde meydana getirilen aramada net 210 gram esrar maddesi ele geçirilmesi, ele geçirilen maddenin kişisel kullanım sınırının fazlaca üstünde olması ve şüphelinin kan ve idrar örneklerinde esrar maddesi çıkmaması göz önüne alındığında; şüphelinin suçtan ve cezadan kurtulmaya yönelik yaşamın olağan akışına uygun olmayan savunmasına saygınlık edilmediği…

Şüphelinin, deposu tespit edilemeyen yerden temin etmiş olduğu uyuşturucu maddeleri, ticari akaç ile bir yenden bir yere sevk etmek ve ikametinde bulundurmak suretiyle üstüne atılı ‘uyuşturucu yada uyarıcı madde ticareti yapma ve sağlama’ suçunu işlediği hususunda kamu davası açmaya kafi kuşku bulunmuş olduğu anlaşılmakla…”

EN AZ 10 YILDAN HAPİS CEZASI TALEBİ

Sürücü, gözaltına alındığı gün Adana Barış Ceza Hakimliği’nin sonucu ile tutuklandı. İddianamede, sürücü hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 188/3 maddesi uyarınca ‘uyuşturucu yada uyarıca madde ticareti yapma yada sağlama’ suçlamasıyla 10 yıldan azca olmamak suretiyle hapis cezası talep edildi. İddianamede, sürücü ile alakalı suçlamaya dayanak olarak gösterilen 188/3 maddesi şu şekilde:

“Uyuşturucu yada uyarıcı maddeleri ruhsatsız yada ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran şahıs, 10 yıldan azca olmamak suretiyle hapis ve bin günden yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.”

BELEDİYE İLE İLİŞKİSİ KESİLDİ

Sürücü hakkında yargılamanın devam etmiş olduğu, meydana getirilen son duruşmada da tutukluluk halinin devamına karar vermiş olduğu öğrenildi. Şoförün Yüreğir Belediyesi ile ilişkisinin de kesildiği açıklandı. Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ise mevzuyla ilgili herhangi bir izahat yapmadı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy