AFAD’dan ‘depremzedelerin AFAD kartı almaları gerek’ iddialarına yalanlama

Kahramanmaraş depremi sonrası sosyal medya hesapları ‘depremzedeler AFAD kartı almalıAFAD yetkilileri görevleriyle ilgili açıklama yaptı.

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Bugün bazı sosyal medya hesaplarında ve WhatsApp gruplarında dolaşan ‘afetzedelerimize durumlarını gösteren AFAD kartı alsınlar’ iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Afetzedelerimizin yaşadığı iller ayrılmak isteyen ve barınma ihtiyacı olanların diğer illerin kabul kapasitesi dikkate alınarak planlanmış olup, depremin etkili olduğu 10 ilde ilan edilen tahliye noktalarından gerçekleştirilmektedir.

Afet bölgesini kendi imkanlarıyla veya tahliye noktasına tahsis edilen araçlarla terk etmek isteyen vatandaşlarımızın gittikleri illerde barınma sorunu yaşamamaları için 10 ilde belirlenen tahliye noktalarına bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Tahliye noktalarında vatandaşlarımız illerimizin kabul kapasitesi dikkate alınarak yönlendirilecek ve gidecekleri illerde valiliklerimizce oluşturulan komisyonlarca barınma ihtiyaçları karşılanacaktır. Başvuru aşamasında afetzedelerin durumunu belgeleyen bir belge talep edilemez; AFAD, başvurudan sonra herhangi bir belge veya kart vermiyor.

AFAD’ın 8 Şubat 2023 tarihli tebliğine kadar tahliye noktalarına kendi imkânlarıyla başvurmadan ayrılanlar, başvurmaları halinde ikamet durumlarına göre oluşturulan komisyonlarca belirlenen barınma yerlerine yönlendirilecek. gittikleri illerdeki valiliklere Tüm bu sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve vatandaşlarımızın tahliye konusunda mağduriyet yaşamaması için ilan edilen tahliye noktalarına başvurmadan ayrılmayınız; Bu zor zamanlarda önemli olan sadece resmi birimler tarafından yapılan açıklamalara itibar edilmesidir.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy