AB’de 2035’ten itibaren dizel ve benzinli araçların satışı yasaklanacak

28 Ekim 2022, 15:51 +03

Güncelleme bir saat ilkin

Yusuf Özkan | Lahey

Avrupa Birliği’nde 2035'ten itibaren dizel ve benzinli araçların satışı yasaklanacak

Kaynak, Getty Images

Avrupa Birliği’nde (AB) dizel ve benzinli araçların satışı 2035 yılından itibaren tamamen yasaklanacak.

Avrupa Parlamentosu (AP) konvansiyonel içten yanmalı motora haiz araçların satışına kati olarak son veren yasayı onayladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni yasayı, “2030 iklim hedeflerine ulaşmak için oldukca mühim bir kilometre taşı” olarak değerlendirdi.

Avrupa’daki sera gazı emisyonlarının yüzde 15’i hala dizel ve benzinli araçlardan kaynaklanıyor.

AB, Avrupa İklim Paketi kapsamında sera gazı salımını 2030 yılına kadar, 1990 yılına oranla minimum yüzde 55 azaltmayı hedefliyor.

Bu plan kapsamında, 2035 yılından itibaren geleneksel içten yanmalı motorlu araçların satışının kati olarak yasaklanmasına karar verildi.

‘Sıfır karbon salımı’ hedefine mühim katkı

AP’nin Perşembe akşamı kabul etmiş olduğu yeni yasal düzenleme ile 2035 yılından itibaren birlik genelinde fosil yakıtlı motorlar periyodu tamamen sona erecek.

Uzmanlara bakılırsa yeni düzenleme, 2050 yılına kadar karbon salımını sıfıra indirme hedefine mühim katkı sağlayacak.

Yeni yasa, senelik 10 binden azca vasıta üreten, niş markalara, 2036 yılına kadar içten yanmalı bir motorla donatılmaları için kural dışı sağlıyor.

Belçikalı kamu yayıncısı VRT’ye bakılırsa, “Ferrari değişikliği” olarak da malum bu madde, esas olarak lüks otomobil markalarına yarar sağlayacak.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni yasanın, 2030 iklim hedeflerine ulaşmak için tehlikeli sonuç bir kilometre taşı bulunduğunu söylemiş oldu.

Von der Leyen, bunun yaratıcılık ve endüstriyel gelişmede Avrupa’nın liderliğini artıracağını altını çizdi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy