ABD’de Senato adayı olan Mehmet Öz, ‘yavru köpek katili’ suçlamalarını reddetti

bir saat ilkin

Bernd Debusmann Jr

BBC ABD muhabiri

Mehmet Öz

Kaynak, Getty Images

‘Köpek katili’ ifadesi, hakaretler ve balçık atmaların sıradanlaştığı ABD Senato seçimleri süreci için bile dikkat çekici.

Bu tarif Trump destekli aday Tabip Mehmet Öz için kullanılıyor.

Pennsylvania’dan senatör adayı olan Öz hakkında bu tarif, Jezebel isminde gösterim organının araştırma haberi sonrasında yayıldı.

Haberde Tabip Öz’ün yönettiği bir tıbbi araştırmada minimum 329 köpek ile onlarca domuz, yüzlerce tavşan ve kemirgenin öldürülmüş olduğu iddia edildi.

Tabip Öz’ün sözcüsü bu iddiayı yalanlasa ve “Buna sadece bir aptal inanır” yanıtı verse de rakip aday bunu kampanyasında kullanmaya başladı bile. 

John Fetterman isminde Demokrat adayın kampanya çıkartmalarında “Köpekseverler Fetterman’a oy veriyor” sloganı yer almaya başladı.

Demokrat adayın eşi Gisele Fetterman da baskıya dahil oldu ve Twitter hesabından “Bu seçimde nelerin tehdit altında bulunduğunu biliyoruz… Bunlara birini daha ilave edin: Köpek yavruları” paylaşımı yapmış oldu.

Bu suçlama, 8 Kasım seçimleri öncesi Öz, Fetterman ile arasındaki oy farkını kapatırken gelmeye başladı.

Syracuse Üniversitesi’nden Profesör Jennifer Stromer Galley, toplumsal medyanın siyasal kampanyalara tesirini araştıran bir bilim insanı.

Galley, birinin köpek yavrusu katili olarak tanımlanmasının “münakaşa yaratacağını ve dikkatleri çekeceğini” söylüyor.

BBC’ye konuşan araştırmacı “ABD köpekleri sever; bu hikayede fena insan tarafında anılmak bir aday için bilhassa kötüdür” diyor.

İddialar Mehmet Öz’ün Colombia Üniversitesi’ndeki dönemine rastlıyor.

Jezebel haberine gore 1989 ve 2010 yılları aralığında meydana getirilen 75 ayrı tıbbi çalışmada, Öz’ün yönettiği araştırmalarda 300’den fazla köpek ‘ciddi acılar çekerek’ öldü.

Fetterman rakibi için “yavru köpek katili” yanında “hasta biri” ifadesini de kullandı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy