ABD’de petrol fiyatlarındaki düşüş enflasyonu yavaşlattı

California tren

Kaynak, Getty Images

59 dakika ilkin

ABD’de petrol fiyatlarındaki düşüşe karşın enflasyon oranı Ağustos’ta senelik yüzde 8,3 oldu. Bu oran geçen aya bakılırsa gerilemiş olsa da uzmanlar daha çok düşüş bekliyordu.

ABD Emek verme Bakanlığı verilerine bakılırsa senelik enflasyon oranı Temmuz’daki yüzde 8,5 seviyesinden birazcık gerilemekle beraber besin, konut ve sıhhat hizmetlerinin maliyetleri artmaya devam etti.

Ekonomistler enflasyon baskısının daha çok alanda zayıflamasını bekliyordu.

Anket şirketi Ipsos’un yöneticilerinden Chris Jackson’a bakılırsa, Amerikalılar enflasyonu aylardır en büyük mesele olarak görüyor ve bundan ülkeyi yönetenleri görevli tutuyor.

ABD Başkanı Joe Biden’a destek oranının bu yıl yüzde 40’ın altına düşmesi, halkın yaşam pahalılığından kaygı duymasının yansıması olarak değerlendiriliyor.

Petrol fiyatlarının düşmeye başlaması üstüne son haftalarda Biden’ı destekleyenlerin oranını birazcık artsa da, enflasyon Biden ve Demokrat Parti için mühim bir mesele olmaya devam ediyor.

Kasım ayında yapılacak ara seçimler, Kurultay’de kontrolün kimin elinde olacağını belirleyecek.

Biden

Kaynak, Reuters

Jackson’a bakılırsa, bu şekilde bir dönemde Biden’ın ara seçimlerde iskemle kazanması pek ihtimaller içinde değil.

Ağustos ayında besin tutarları senelik yüzde 13,5 arttı.

Enflasyonun tırmanmasına yol açan en mühim kalemlerden kabul edilen enerji tutarları son iki ayda keskin bir düşüş kaydetse de hâlâ geçen senenin fiyatlarından oldukca daha yüksek.

Michigan Üniversitesi’nden iktisat profesörü Betsey Stevenson’a bakılırsa, “Gaz fiyatlarının düşmesi iyi haber. İnsanların bütçesini birazcık rahatlatıyor. Fakat mesele hemen hemen çözülmüş değil.”

Stevenson, enflasyon oranının gelecek senenin sonunda bile ABD Merkez Bankası’nın (FED) yüzde 2 hedefinin üstünde olmasını bekliyor.

FED enflasyonu düşürmek amacıyla Mart ayından beri faiz oranlarını yükseltiyor. Bu ay da mühim bir artış açıklaması planlanıyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy